Reklama

Dzisiaj Światowy Dzień Wcześniaka. Czy wasz maluszek urodził się wcześniej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Dzisiaj Światowy Dzień Wcześniaka. Czy wasz maluszek urodził się wcześniej?  - Zdjęcie główne

foto pexels.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada każdego roku na całym świecie. W Polsce wydarzenie zostało zainicjowane przez Fundację Wcześniak w 2011 r. Czy wasz maluszek urodził się wcześniej?

Według definicji WHO "wcześniak" to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co 10-te dziecko urodzone w Polsce jest wcześniakiem. Każdego roku w naszym kraju na świat przychodzi wcześniej ponad 25.000 dzieci. To wyjątkowa grupa, która wymaga szczególnych działań zapewniających im odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo, zarówno w szpitalu, jak i po wypisie do domu.

- Polska neonatologia, choć jest jedną z najmłodszych dziedzin medycyny, jest na światowym poziomie. Wszystko dzięki pasjonatom, którzy przez ostatnich 70 lat rozwijali tę specjalizację, ale także dzięki odpowiedniej organizacji opieki nad najmniejszymi dziećmi i zmianom, jakie zostały wprowadzone przez ostatnie lata. To sprawiło, że możemy ratować nawet najmniejsze noworodki, zapewnić im bezpieczeństwo i zdrowy start w dorosłe życie - powiedziała prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, założycielka Fundacji Koalicja dla wcześniaka, podczas konferencji, która odbyła się przed dwoma laty

Wcześniaki – dzieci wymagające specjalnej opieki

Na bezpieczeństwo wcześniaków składa się wiele elementów – odpowiednia opieka okołoporodowa, żywienie i pielęgnacja w pierwszych dniach życia na oddziale neonatologicznym, ale także bezpieczeństwo i dobra organizacja pobytu dziecka w domu. Czasem trzeba unikać bodźców, które mogą źle wpłynąć na zdrowie dziecka, czasem potrzebna jest dodatkowa stymulacja rozwoju i rehabilitacja. Bezpieczeństwo wcześniaków to także dbanie o ich odporność i ochrona przed groźnymi wirusami i bakteriami – a więc profilaktyka i szczepienia ochronne

Wcześniaki, dużo bardziej niż dzieci urodzone o czasie, są narażone na zakażenia. Szczególnie niebezpieczne dla tej grupy niemowląt jest zakażenie wirusem RS, czyli syncytialnym wirusem nabłonka oddechowego. Może on doprowadzić do ostrych infekcji dróg oddechowych, które mogą skutkować niedotlenieniem i koniecznością leczenia w oddziale intensywnej terapii. To właśnie dlatego środowisko neonatologiczne, rodzice wcześniaków i decydenci walczyli o to, aby jak najwięcej wcześniaków było zabezpieczanych przed tym wirusem. W 2018 roku, dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia, program bezpłatnej immunoprofilaktyki został rozszerzony i teraz korzystają z niego dzieci urodzone przed 33. tygodniem ciąży.

- W sezonie zwiększonej zachorowalności, a więc od października do kwietnia, z profilaktyki zakażeń wirusem RS korzysta wiele dzieci w całej Polsce. Statystyki oraz nasze obserwacje na oddziałach neonatologicznych potwierdzają, że immunoprofilaktyka wpłynęła na zmniejszenie zachorowalności i liczby hospitalizacji z powodu ciężkich infekcji dróg oddechowych. Dzisiejszy dzień to dobry moment, by podziękować Ministrowi Zdrowia za podjęcie decyzji, która znacznie poprawiła bezpieczeństwo najmniejszych dzieci - powiedział prof. dr hab. n. med. Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Oddziały neonatologiczne w Wielkopolsce

W naszym województwie mamy całkiem sporo oddziałów specjalizujących się w opiece nad dziećmi, które urodziły się wcześniej. Między innymi w:

  • Jarocinie w Szpitalu Powiatowym
  • Szpitalu Powiatowym w Poznaniu
  • Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim
  • Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie
  • Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile
  • Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie.

Poradnik dla rodziców wcześniaków

- Rodzice wcześniaków muszą dowiedzieć się bardzo wielu rzeczy dotyczących zdrowia i opieki nad ich dzieckiem. Nie są przygotowani na to, że będą się opiekować wcześniakiem, bo nikt nie zakłada, że dziecko urodzi się przed terminem. Stres, szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka, jest tak duży, że informacje mogą łatwo umykać, bądź być niezrozumiałe. Dlatego postanowiliśmy przygotować poradnik, w którym zebraliśmy najważniejsze elementy związane z bezpieczną opieką nad wcześniakiem. Dodatkowo instruktaż – jak układać dziecko w łóżeczku, jak je nosić, przewozić w foteliku samochodowym, jak udzielać pierwszej pomocy – pokazaliśmy na zdjęciach. To z pewnością pozwoli na przypomnienie sobie poszczególnych działań, gdy będzie to konieczne - powiedziała dr n. o zdrowiu Magdalena Panek z Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcy w Krakowie, pomysłodawczyni poradnika o bezpieczeństwie wcześniaków.

Poradnik o bezpieczeństwie wcześniaków w wersji elektronicznej jest dostępny na stronie Fundacji: www.koalicjadlawczesniaka.pl

Światowy Dzień Wcześniaka

Jak można go obchodzić? 17 listopada szpitale z oddziałami wcześniaków oraz najbardziej charakterystyczne budowle w mieście (np. ratusz) zostaną oświetlone na fioletowo, który jest kolorem obchodów. Smbolem Światowego Dnia Wcześniaka jest także tzw. socks line, czyli ekspozycja 10 dziecięcych skarpetek, z których jedna jest znacząco mniejsza – ma to symbolizować 1 na 10 dzieci, które rodzi się przedwcześnie. W wielu miastach organizowane są także spotkania rodziców wcześniaków z lekarzami neonatologii. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy