Antoni Janusz, urodzony w Lesznie, już w wieku kilku lat przeprowadził się wraz z rodzicami do Jarocina, gdzie po dziś dzień, przy ulicy Kościuszki, znajduje się ich dom. Sławę zdobył jako baloniarz. Choć po wojnie związał swe życie z Londynem, odwiedzał rodzinne miasto.
Na zawsze powrócił do Jarocina w 2000 r. Tu na cmenarzu parafialnym, zgodnie z wolą Antoniego Janusza, spoczęły jego prochy.
„Życie Antoniego Janusza i jego przygody pozwoliłyby na realizację całego serialu. Brał on udział w sześciu edycjach Pucharu Gordona Bennetta […]. Największą sławę zapewniło mu jednak nie pierwsze, a drugie miejsce w zawodach, zdobyte w 1936 roku, kiedy to balon Antoniego Janusza rozbił się nad Morzem Białym w Związku Sowieckim, zaś pilot i jego towarzysz - Stanisław Brenk, zanim dotarli do ludzkich siedzib, przez sześć dni przedzierali się przez tundrę. Ich zaginięciem żyła wtedy cała Polska: informacje o poszukiwaniach publikowane były na pierwszych stronach gazet, zaś powrotowi odnalezionych pociągiem z Moskwy towarzyszyły tłumy gromadzące się na wszystkich stacjach po drodze” - czytamy w przedmowie do książki.
Książka “Podpułkownik Antoni Janusz (1902-2000). Zdobywca Pucharu Gordona Bennetta" ukazała się pod koniec zeszłego roku, przy okazji 85. rocznicy wygranej jarocinianina w Pucharze Gordona Benetta. Autorami publikacji są Jarosław Adamiak i Zenon Jóźwiak, a wydawcą - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Książka dostępna jest w Muzeum Regionalnym w Jarocinie w cenie 25 zł.
Spotkanie autorskie, które odbędzie się w czwartek (18 kwietnia) w Pałacu Radolińskich, rozpocznie się o godz. 17.30.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.