reklama

Niezwykłe odkrycie na zamku w Poznaniu. Archeologom ukazała się kuchnia królewska

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niezwykłe odkrycie na zamku w Poznaniu. Archeologom ukazała się kuchnia królewska - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaJedną z najstarszych kuchni królewskich w Polsce odkryli archeolodzy w piwnicach Zamku Przemysła w Poznaniu.
reklama

Prace wykopaliskowe archeolodzy prowadzą na terenie dzisiejszego Muzeum Sztuk Użytkowych - a dokładnie na zamkowym dziedzińcu oraz w piwnicach budynku administracyjnego. Jak dotąd, podczas badań odkryto ponad 6 tysięcy artefaktów - m.in. ceramikę użytkową i budowlaną.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje płytka hypocaustum - czyli element świadczący o tym, że na średniowiecznym zamku działało ogrzewanie. Naukowcy odkryli również, na jakim poziomie znajdowała się piętnastowieczna droga z polnych kamieni, która okalała wewnętrzny dziedziniec rezydencji - informuje Urząd Miasta Poznania. 

Najcenniejsze znalezisko, jak się okazało - skrywały piwnice budynku administracyjnego. To kuchnia królewska, datowana na XIV lub XV wiek - czyli jeden z najstarszych tego typu obiektów zachowanych na terenie naszego kraju. 

reklama

- Przez wiele dziesięcioleci przypuszczano, że pierwotna Kuchnia Królewska była średniowieczną wieżą mieszkalną - donżonem - wznoszącą się nad urwiskiem, górującym nad rzeką Bogdanką, by w późniejszych czasach zostać przebudowana na kuchnię - informują pracownicy Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. - Obecnie, po przeprowadzonych do tej pory badaniach, hipotezę tę należy stanowczo odrzucić i uznać, iż od momentu wniesienia tego budynku pełnił on rolę Kuchni Królewskiej - ze znajdującą się w narożniku budynku studnią, na razie znaną tylko ze źródeł pisanych. 

Prace archeologów w Zamku Królewskim na Górze Przemysła trwają od sierpnia ubiegłego roku. Prowadzą je naukowcy z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza, pod kierunkiem dr hab. Artura Różańskiego. Potrwają do końca marca 2024 roku. 

reklama

W dalszej kolejności badania skupią się na poszukiwaniu studni zamkowej, zalegającej pod 2-metrową warstwą gruzu - informuje magistrat.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama