reklama

„A więc wojna!” - unikatowy podcast o pierwszych dniach września 1939 roku. Zawiera bezcenne archiwalne nagrania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Unikalny podcast "A więc wojna"!

„A więc wojna!” - unikatowy podcast o pierwszych dniach września 1939 roku. Zawiera bezcenne archiwalne nagrania - Zdjęcie główne

Polskie Radio | foto Unikalny podcast "A więc wojna"!

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaPolskie Radio na 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotowało wyjątkowy podcast - „A więc wojna!”. To czteroodcinkowa seria, która przybliża tragiczne wydarzenia września 1939 roku poprzez autentyczne, archiwalne nagrania oraz świadectwa tych, którzy przeżyli tamte dramatyczne chwile.
reklama

W podcaście „A więc wojna!” usłyszycie:

  • Jak warszawiacy wiwatują pod balkonem ambasadorów Francji i Anglii, gdy kraje te ogłosiły przystąpienie do wojny.
  • Opowieść, już po wojnie, reportera, który to nagrywał. Mówi o tym, jak to zrobił, co czuł.
  • Gorzką opowieść żołnierza, który przeżył Westerplatte.
 

Unikalne archiwalne nagrania z pierwszych dni II wojny światowej

Podcast oparty jest na bezcennych materiałach archiwalnych z zasobów Polskiego Radia oraz Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Słuchacze mogą w nim usłyszeć unikalne nagrania z pierwszych dni wojny, takie jak radość warszawiaków pod ambasadą Francji i Anglii po przystąpieniu tych państw do konfliktu, a także gorzkie relacje z walk na Westerplatte.

reklama

Dźwięki z przeszłości są żywym świadectwem historii 

Twórcy podcastu, Bartłomiej Makowski i Przemysław Lis, podkreślają, że te „dźwięki z przeszłości” są żywym świadectwem historii i pozwalają ożywić minione wydarzenia.

Pamięć o II wojnie światowej jest fundamentalna dla zrozumienia historii naszego narodu i Europy. To, co wydarzyło się we wrześniu 1939 roku, miało ogromny wpływ na losy Polski i świata. Dlatego z okazji 85. rocznicy wybuchu tej okrutnej wojny postanowiliśmy stworzyć podcast, który przypomni tragiczne wydarzenia - mówi Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia.

Podcast „A więc wojna!” to nie tylko lekcja historii, ale również okazja do refleksji nad emocjami i przeżyciami ludzi, którzy byli świadkami tych wydarzeń. Nagrania z czasów II wojny światowej są bezcennym źródłem wiedzy, które pomagają zrozumieć, jak wielkie znaczenie miały decyzje podejmowane w tamtych dniach.

reklama

Zobacz film, a potem przeczytaj, o czym są cztery odcinki podcastu ↓

 

Cztery odcinki podcastu „A więc wojna!”

Każdy z czterech odcinków podcastu skoncentruje się na innym aspekcie kampanii wrześniowej. Pierwszy odcinek, zatytułowany „A więc wojna!”, przedstawia atmosferę w Polsce tuż przed i po wybuchu wojny.

Kolejne epizody skupią się na sytuacji na froncie, wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski oraz ostatnich akordach kampanii, takich jak bitwa pod Kockiem i kapitulacja Helu.

Chcemy, aby słuchacze nie tylko usłyszeli, ale także poczuli ciężar decyzji, jakie zapadały w tamtych dniach. Naszym celem jest ożywienie historii i pokazanie jej z mniej oczywistej perspektywy - tłumaczy Przemysław Lis.

reklama

Bogactwo Treści na Platformie Podcastowej„A więc wojna!” to kolejny historyczny podcast Polskiego Radia dostępny na platformie podcasty.polskieradio.pl. Pierwszy odcinek już jest.  Następne będą publikowane co tydzień.

Wśród innych serii warto wymienić:

  • „TurboHistoria”,
  • „Powstanie Warszawskie
  • "Pamięć w eterze”  
  • „Historia bliska”
 

Każdy z tych podcastów korzysta z bogatych archiwów, by przybliżyć kluczowe momenty w historii Polski.

Nowy podcast „A więc wojna!” to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto pragnie lepiej zrozumieć pierwsze dni II wojny światowej oraz emocje i doświadczenia tych, którzy byli jej świadkami. 

Posłuchaj podcastu ↓

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama