Socjologiczne Konwersacje 2024. Jak studiowało się w czasach PRL-u?
Wydarzenie otworzyła dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Aldona Żurek. W swoim krótkim wystąpieniu dziekan podkreśliła, że bardzo cieszy ją, że studenci organizują takie wydarzenia.
- To niebywale pozytywny sygnał, ponieważ oznacza, że duch ciekawości wśród socjologów nie ginie. Patrząc na program tej konferencji cieszę się, że podejmujecie państwo tematy, które są charakterystyczne dla współczesności, ale swoją uwagą darzycie także te rzeczy, które mają długą tradycję - mówiła m.in. Aldona Żurek, życząc wszystkim prelegentom udanego wydarzenia.
Następnie prezeska Koła Naukowego Osób Studiujących Socjologię - Julita Prusak - przeprowadziła rozmowę prof. UAM dr hab. Krzysztofem Podemskim - emerytowanym pracownikiem i byłym dyrektorem Instytutem Socjologii. Profesor Podemski wspominał w trakcie rozmowy m.in. czasy, w których studiował socjologię oraz to, dlaczego zdecydował się studiować akurat taki kierunek.
- Jak się zastanawiałem, czym dla mnie jest socjologia, to doszedłem to do następujących wniosków. Po pierwsze socjologia jest opowieścią o społeczeństwie, gdyż nie jest twardą nauką nawet w porównaniu z psychologią czy psychologią społeczną. Po drugie, jest opowieścią opartą o dane empiryczne - zastane i wywołane, jakościowe i ilościowe. Po trzecie, jest opowieścią opartą o te dane, które dostarczają społeczeństwu samowiedzy, a przynajmniej tym, którzy chcą. Moim zdaniem, socjologia ma moralny obowiązek bycia nauką publiczną, czyli powinna pozwalać ludziom zrozumieć społeczeństwo, w którym żyją. A jeżeli tak, to musi być dostępna nie tylko w postaci wysoko punktowanych czasopism, których nie czytają nawet koledzy socjologowie, ale także w postaci mediów społecznościowych czy mediów klasycznych.
Socjologiczne Konwersacje 2024. Skąd pochodzili prelegenci
Łącznie w trakcie Socjologicznych Konwersacji wystąpiło c46 prelegentów z pięciu uniwersytetów z całej Polski - Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyskusje toczyły się w dziewięciu blokach tematycznych:
- Technologie współczesnego społeczeństwa
- Antropologia i wielokulturowość
- Kulturowe zjawiska
- Miłość i relacje rodzinne
- Studia nad seksualnością
- Gender studies
- Społeczeństwo a sytuacje krytyczne
- Miasto i aktorzy społeczni
- Sesja posterowa
Socjologiczne Konwersacje 2024. Jak wydarzenie oceniają organizatorzy?
O kilka słów podsumowania poprosiliśmy wiceprezesa Koła Naukowego Osób Studiujących Socjologię - Bartłomieja Wawrykiewicza.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu Socjologicznych Konwersacji. Cieszymy się, że wydarzenie wzbudziło tak duże zainteresowanie wśród młodych socjologów z całej Polski, którym bardzo dziękujemy za udział w wydarzeniu. Dziękuje także bardzo całemu zespołowi organizatorskiemu i wszystkim osobom z kadry dydaktycznej, które były zaangażowane w tworzenie tego wydarzenia.
Wydarzenie Socjologiczne Konwersacje 2024 zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Osób Studiujących Socjologię Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod patronatem prorektor UAM ds. studenckich prof. UAM dr hab. Joanny Wójcik oraz dziekan Wydziału Socjologii UAM prof. UAM dr hab. Aldony Żurek.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Groźny kleszcz z Afryki już w Polsce? "Biega szybko i śledzi ofiarę przez kilkaset metrów"
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.