reklama

Wypłacał pieniądze z oszustw na „BLIK-a”. 18-latek wpadł przy bankomacie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPP Piła

Wypłacał pieniądze z oszustw na „BLIK-a”. 18-latek wpadł przy bankomacie - Zdjęcie główne

foto KPP Piła

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKryminalni z Piły zatrzymali 18-latka, który od kilku miesięcy wypłacał pieniądze uzyskane w wyniku oszustw metodą na „BLIK-a”.
reklama

Pilscy policjanci ustalili, że na terenie miasta prawdopodobnie działa grupa przestępcza zajmująca się wyłudzaniem kodów „BLIK”, a następnie wypłacaniem skradzionych pieniędzy z bankomatów.

Policjanci z Piły zatrzymali "odbieraka" BLIK-ów

Dzięki pracy funkcjonariuszy z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą udało się ustalić wizerunek mężczyzny, tzw. „odbieraka”, który wypłacał gotówkę z bankomatów, wykorzystując kody BLIK zdobyte od oszukanych osób. Jak wynika z ustaleń, podejrzany wypłacał duże sumy pieniędzy w Pile, Szczecinku oraz Koszalinie.

W czwartek, 21 listopada, funkcjonariusze zauważyli 18-latka przy jednym z bankomatów w Szczecinku. Mężczyzna - w obawie przed odpowiedzialnością - na widok policjantów zaczął przyspieszać i próbował uciec, jednak natychmiast został zatrzymany. Przy sprawcy policjanci zabezpieczyli ponad 6 tysięcy złotych i telefon komórkowy. Realizacja zatrzymania odbyła się przy współpracy policjantów Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku - informuje mł. asp. Magdalena Mróz z Komendy Powiatowej Policji w Pile.

reklama

Mężczyzna usłyszał zarzuty związane z dokonaniem przestępstwa, jednak funkcjonariusze podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i mogą zostać ujawnione kolejne oszustwa. Nie wykluczają również dalszych zatrzymań. 

18-latek został objęty dozorem policyjnym. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Na czym polega oszustwo na „BLIK-a”?

Metoda oszustwa polega na przejęciu konta na portalu społecznościowym i wyłudzeniu od znajomych ofiary kodu BLIK za pomocą komunikatora. Oszust prosi o wygenerowanie kodu do płatności telefonem, który następnie jest wykorzystywany do wypłaty gotówki z bankomatu. Choć właściciel konta musi zatwierdzić transakcję, robi to w przekonaniu, że pomaga swojemu znajomemu. Niestety, transakcji nie można cofnąć, co umożliwia przestępcy natychmiastowy dostęp do skradzionych środków.

reklama

Jak nie dać się oszukać?

Aby nie paść ofiarą oszustwa metodą „BLIK”, warto stosować kilka zasad:

  • Włącz dwuskładniowe uwierzytelnienie na kontach społecznościowych. Utrudni to przejęcie naszego konta, ponieważ - oprócz hasła - wymagane będzie dodatkowe potwierdzenie np. SMS-em.
  • Potwierdzaj tożsamość „znajomych” w komunikatorach. Gdy otrzymasz prośbę o przesłanie kodu BLIK, najlepiej zadzwonić do tej osoby. Kilkudziesięciosekundowa rozmowa pomoże upewnić się, że to faktycznie twój znajomy, a nie oszust.
  • Sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem. Zanim potwierdzisz transakcję w aplikacji bankowej, dokładnie zweryfikuj wszystkie dane. Przestępca nie będzie mógł wypłacić pieniędzy, dopóki nie zatwierdzisz transakcji na swoim telefonie.
  • Chroń swój telefon i PIN. Dbaj o bezpieczeństwo swojego telefonu, szczególnie w kontekście aplikacji bankowych. Zabezpiecz je hasłem lub odciskiem palca, a także pilnuj PIN-u, aby nie dostał się w niepowołane ręce.
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama