reklama

Karta EKUZ. Dzięki niej za granicą uzyskasz pomoc medyczną za darmo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Karta EKUZ. Dzięki niej za granicą uzyskasz pomoc medyczną za darmo - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowiePlanujesz wakacje poza granicami kraju? Pamiętaj o zabraniu karty EKUZ, która zapewnia dostęp do leczenia na równi z obywatelami UE
reklama

Planowanie podróży zagranicznej wymaga nie tylko pakowania walizek, ale także odpowiedniego przygotowania medycznego. Karta EKUZ to dokument, który w sytuacjach nagłego zachorowania poza granicami Polski, zapewnia dostęp do leczenia na takich samych zasadach jak dla lokalnych ubezpieczonych. Zbliżające się długie weekendy i sezon wakacyjny to idealny moment, aby sprawdzić ważność swojej karty i w razie potrzeby - wyrobić nową.

reklama

W 2023 r. pracownicy wielkopolskiego oddziału NFZ wydali łącznie ponad 182 tys. kart EKUZ. Wśród nich były zarówno dokumenty wydawane osobom wyjeżdżającym w celach turystycznych, jak i pracowniczych. Do 23 kwietnia tego roku wystawionych zostało 54,5 tys. EKUZ-ów. Obecnie zainteresowanie otrzymaniem kart EKUZ rośnie, co jest związane ze zbliżającymi się wakacjami - informuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Czym jest karta EKUZ?

Karta EKUZ pozwala korzystać z opieki zdrowotnej podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej, na tych samych zasadach, co obywatele tych krajów. Umożliwia dostęp do usług medycznych w nagłych przypadkach, ale nie obejmuje leczenia planowanego ani nie jest ważna w takich państwach, jak Monako, San Marino czy Watykan.

reklama

Jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Kartę EKUZ można wyrobić w każdym oddziale wojewódzkim NFZ, gdzie jest ona dostępna od ręki. Wniosek można też złożyć elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta, aplikację MojeIKP lub ePUAP. W razie zgubienia karty za granicą, dostępny jest tymczasowy certyfikat zastępujący EKUZ. Nowością jest złożenie wniosku o kartę przez aplikację MojeIKP, co upraszcza proces i pozwala zdalnie śledzić status przesyłki.

Certyfikat zastępujący kartę EKUZ zawsze pod ręką? Teraz to już możliwe. Zastąpiliśmy kolejny dokument papierowy, który musiał mieć podpis i pieczątkę pracownika NFZ, wygodną wersją cyfrową z elektronicznym podpisem. W efekcie, jeśli zapomnieliśmy o EKUZ, eCertyfikat otrzymamy znacznie szybciej, wprost na mojeIKP - tłumaczy Filip Nowak, prezes NFZ.

reklama

Ile ważna jest karta EKUZ?

Przed każdym wyjazdem kluczowe jest sprawdzenie daty ważności karty EKUZ. Karta ta jest ważna przez 20 lat dla emerytów, do ukończenia 18. roku życia dla dzieci i młodzieży, oraz przez 3 lata dla osób ubezpieczonych z tytułu zatrudnienia. Utrata prawa do świadczeń finansowanych przez NFZ oznacza również utratę prawa do posiadania karty EKUZ.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama