Dzisiejszy dzień w Jarocinie to nie tylko świętowanie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również liturgiczne wspomnienie św. Marcina - patrona parafii i miasta.
Suma odpustowa w parafii św. Marcina w Jarocinie i zbiórka dla potrzebujących
Sumę odpustową o godzinie 12.00 odprawił i kazanie wygłosił ojciec Łukasz Rosiak, gwardian jarocińskiego klasztoru franciszkanów.Tradycyjnie w nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, organizacji i stowarzyszeń, harcerze oraz poczty sztandarowe.
Z okazji odpustu parafialny oddział Caritas zbierał przed kościołem ofiary na „Płaszcz św. Marcina”. Pozyskane środki zostaną w tym roku przeznaczone na pomoc rodzinie i pokrycie kosztów rehabilitacji osoby po udarze.
Barwny i widowiskowy korowód ze św. Marcinem na koniu przemaszerował ulicami Jarocina
Po nabożeństwie ulicami Jarocina przemaszerował korowód ze św. Marcinem na koniu. To barwne i widowiskowe przedstawienie, które odbyło się w naszym mieście już po raz trzeci i jest efektem współpracy jarocińskiej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy ze Stowarzyszeniem Bellator Societas z Poznania.Każdego roku przemarsz jest bardzo imponujący, szczególnie z uwagi na piękne kostiumy, w jakich występują aktorzy i statyści. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest za zwyczaj blisko 100 osób.
W wydarzeniu biorą udział również jarociniacy, wśród których jest między innymi Marek Sobczak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie czy Sebastian Pluta z Muzeum Regionalnego w Jarocinie.
Dodatkową atrakcją tegorocznego wydarzenia był Namiot Rzymski, w którym można było między innymi zapoznać się z rzymskim orężem i zbroją z czasów współczesnych św. Marcinowi i zobaczyć, jak żyli żołnierze w czasie wypraw wojennych. Był również kącik dla dzieci między innymi z kolorowankami o rzymskiej tematyce.
- To niesamowite, co się tutaj dzieje. Jestem po raz pierwszy, bo dopiero przeprowadziliśmy się do Jarocina, ale będę tu przyprowadzała moje dzieci, żeby uczyły się historii - mówi pani Joanna.
Pomysłodawcą i scenarzystą spektakli jest dr Mikołaj Przybył ze Stowarzyszenia Bellator Societas z Poznania.
Przypomnijmy, że dzięki zaangażowaniu w to przedsięwzięcie i współpracy z poznańską grupą jarociniacy w kwietniu jarocińscy uczestnicy przemarszu św. Marcina mieli okazję wyjechać na 2776. urodziny Rzymu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.