Bezpośrednim impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego był przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Przemówienie, wygłoszone przez polityka 26 grudnia 1918 roku, wzbudziło w Polakach ducha niepodległościowego. Następnego dnia Niemcy - w odwecie - urządzili w centrum miasta paradę wojskową, w czasie której dochodziło do zrywania flag polskich i alianckich, a także do ataków na polskie instytucje i mieszkańców.
Najpierw doszło do zamieszek, a potem regularnych walk. Polakom udało się przejąć nie tylko kontrolę nad Poznaniem, ale także znacznym terenem Wielkopolski. Zażarte boje toczyły się natomiast o północne obszary regionu - m.in. Piłę oraz południowo-zachodnie - głównie Leszno i Rawicz.
W styczniu 1919 roku Niemcy zaczęli zbierać siły, by przystąpić do kontrofensywy i zdławić powstanie. Atak rozpoczęli zarówno z północy regionu, jak i południa. Ciężkie walki toczyły się m.in. w okolicach Leszna i Rawicza oraz w rejonie Nakła.
W tym czasie Komisariat Naczelnej Rady Ludowej (najwyższa władza w ówczesnej Wielkopolsce) podjął akcję dyplomatyczną - za pośrednictwem Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, na czele Romanem Dmowskim oraz premiera Ignacego Jana Paderewskiego - o pomoc w zawarciu rozejmu. Udało się do tego doprowadzić w Trewirze - 16 lutego 1919 roku.
Jednak niepodległość naszego regionu usankcjonował dopiero Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 roku. Prócz zajętych przez powstańców terenów Wielkopolski, w granice Rzeczypospolitej włączono również miasta, których nie udało się zdobyć - Leszno, Kępno i Rawicz.
Warto podkreślić, ze Powstanie Wielkopolskie było jednym z nielicznych w historii Polski zrywów, które zakończyły się zwycięstwem. Na pamiątkę tego ważnego dla historii naszego regionu wydarzenia, Sejm ustanowił datę 27 grudnia Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Cofnijmy się wstecz i zobaczmy, jak w Poznaniu świętowano niepodległość w latach 20. i 30.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.