Nadchodzące dni pozwolą cieszyć się pełnią lata. Będzie słonecznie i bardzo ciepło, czasem wręcz upalnie. Niestety, wraz z upałami powrócą gwałtowne burze, z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem - prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Szczególnie upalnie zapowiada się środa (10 lipca), kiedy termometry pokażą zdecydowanie przekraczające 30°C.
Żar poleje się z nieba. Środa z rekordową temperaturą w Wielkopolsce
Już we wtorek termometry pokażą gdzieniegdzie 32°C. Na północy kraju mogą wystąpić większe zachmurzenia i słabe opady deszczu.Środa natomiast ma być ekstremalnie upalna - w niektórych miejscach regionu temperatury mogą wynieść nawet 37°C. Do tego będzie niemal bezchmurnie.
Dla całej Wielkopolski, z wyjątkiem powiatów pilskiego i złotowskiego, już dziś zostało wydane ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami.
Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna we wtorek 09.07 od 28°C do 31°C, w środę 10.07 od 31°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 22°C - ostrzegają synoptycy.
Także w środę przez region mogą przejść gwałtowne burze - z porywistym wiatrem, opadami deszczu i gradu.
[AKTUALIZACJA, 10 lipca]
Oprócz wcześniej objętych powiatów ostrzeżeniem drugiego stopnia przed upałami, IMGW objęło żółtym ostrzeżeniem powiaty złotowski i pilski.
Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 32°C do 34°C - informuje IMGW.
Alert obowiązuje od godz. 11.30 do godz. 20.30.
Dalsza część artykułu pod grafiką ↓
ŹRÓDŁO: IMGW (screen)
Po afrykańskim upale, ochłodzenie i burze
Czwartek i piątek przyniosą delikatne ochłodzenie, choć nadal będzie ciepło. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem, mogą wystąpić w całym kraju. Temperatury maksymalne wyniosą około 25°C, a w czasie burz porywy wiatru mogą osiągać 70 km/h.Taka aura z temperaturą w granicach 25°C i przelotnymi burzami ma utrzymać się także w weekend (13-14 lipca).
Jak zadbać o organizm w czasie upałów?
Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Należy pamiętać o konieczności dbania o nawodnienie organizmu oraz unikaniu słońca w najgorętszych godzinach dnia - czyli między 11.00 a 15.00, a nawet 16.00.W czasie upałów:
- kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu (max. 32°C w dzień i 24°C w nocy);
- wietrz dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa;
- zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
- wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne;
- unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów;
- unikaj forsownego wysiłku fizycznego;
- spędzaj w miarę możliwości 2 - 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej);
- chłodź organizm (bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);
- nawadniaj organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
- leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).
ŹRÓDŁO: Ministerstwo Zdrowia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.