reklama

Wielkopolska w granicach "Polskiej Alei Tornad"? Pytamy łowcę burz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Wielkopolska w granicach "Polskiej Alei Tornad"? Pytamy łowcę burz - Zdjęcie główne

"Polska Aleja Tornad" w Wielkopolsce? Czy coś takiego istnieje? | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z regionuCoraz częściej słyszymy o trąbach powietrznych przechodzących przez Wielkopolskę. Kilkanaście dni temu niszczycielski żywioł dotknął okolice Koła, uszkadzając dachy budynków i powalając drzewa. Mówi się, że nasz region znajduje w granicach "Polskiej Alei Tornad". Czy rzeczywiście - pytamy Wielkopolskiego Łowcę Burz.
reklama

Czym jest "Polska Aleja Tornad"?

Pod pojęciem "Polskiej Alei Tornad" kryje się m.in. pas wzdłuż Wybrzeża oraz centralnej Polski - od Wielkopolski, przez Łódzkie, Mazowsze, po Lubelszczyznę. To właśnie te części kraju mają być szczególnie narażone na występowanie trąb powietrznych. Ile w tym prawdy?

reklama

Zdaniem Łukasza Kulińskiego, Wielkopolskiego Łowcy Burz, w świecie meteorologii nie istnieje pojęcie "Polska Aleja Tornad". 

Dziś słyszymy o trąbach powietrznych częściej, bo przepływ informacji jest znacznie lepszy - każdy może nagrać zjawisko telefonem i udostępnić je w mediach społecznościowych. Te zjawiska zawsze występowały i będą występować, to element naszego klimatu - mówi Łukasz Kuliński. 

Ile trąb powietrznych odnotowano w Wielkopolsce?

Jak wynika z opracowania zamieszczonego na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w latach 2010-2023 zarejestrowano 226 przypadków występowania trąb powietrznych w Polsce.

W rozważanym okresie, trąby powietrzne w Polsce najliczniej występowały w rejonie Wybrzeża, szczególnie w miesiącach jesiennych (wrzesień - październik), kiedy najczęściej występują warunki sprzyjające powstawaniu trąb wodnych. Trąby występujące w obrębie lądu najczęściej pojawiały się w centrum oraz na południu i południowym wschodzie kraju - informuje IMGW. 

reklama

Na mapach tornad, które można znaleźć w internecie, widać większe zagęszczenie tych zjawisk m.in. w południowo-wschodniej Wielkopolsce.

Łukasz Kuliński zwraca uwagę, że naniesione na nią dane pochodzą głównie z jednego dnia - 17 lutego 2022 roku, kiedy to przez region przeszła seria trąb powietrznych, powodując znaczne szkody - zwłaszcza w rejonie Pleszewa. 

Potwierdzono wówczas 17 przypadków trąb powietrznych. W rzeczywistości wiele z nich nie zostało oficjalnie potwierdzonych, więc zagęszczenie to jest wynikiem tylko tego jednego incydentu - informuje Kuliński. - Gdyby usunąć dane z tego dnia, rozmieszczenie trąb powietrznych w Polsce byłoby znacznie bardziej losowe, bez wyraźnych skupisk.

Dalsza część artykułu poniżej ↓

reklama

Co powoduje powstawanie trąb powietrznych?

Trąba powietrzna powstaje w miejsu, gdzie ciepłe i wilgotne powietrze styka się z chłodnym i suchym. Po zderzeniu mas powietrza, tworzy się silny prąd wznoszczący. Przyjmuje formę leja kondensacyjnego u podstawy chmury burzowej z węższym końcem dotykającym ziemi. Gwałtowny wiatr niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze.   

Występowanie trąb powietrznych - jak mówi Łukasz Kuliński - jest w dużej mierze losowe i nie można przewidzieć dokładnego miejsca ich pojawienia się.

Czy Wielkopolska jest obszarem bardziej narażonym na występowanie trąb powietrznych?

Eksperci podkreślają, że postępujące ocieplenie klimatu sprzyja powstawaniu niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Jednak, jak mówi Łukasz Kuliński, nie ma dowodów na to, że Wielkopolska jest obszarem bardziej narażonym na tornada. 

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnej lokalizacji trąby powietrznej, tak jak i dokładnej lokalizacji burz, które są zjawiskiem lokalnym. Możemy jedynie określić obszar i intensywność, gdzie mogą się pojawić. Prognozy mogą wskazywać na możliwość wystąpienia trąby powietrznej, ale nie dają pewności, gdzie i czy ona się pojawi - mówi Wielkopolski Łowca Burz.

Zaznacza, że tornada w naszym województwie występują rzadko i są wynikiem specyficznych warunków atmosferycznych, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu, a nie tylko w wyznaczonym "pasie".

Nie obserwujemy również wzrostu częstotliwości trąb powietrznych. Ich występowanie zależy od wielu czynników, które muszą być spełnione jednocześnie, a ich miejsce jest w dużej mierze losowe - stwierdza Łowca Burz.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama