Jedna z największych polskich spółek energetycznych - Energa S.A. - oddała właśnie do użytku nową kotłownię rezerwowo-szczytową w Kaliszu, która zastąpi jednostki węglowe w tamtejszej elektrociepłowni.
Jak mówi Sławomir Staszak, prezes zarządu Energi S.A., transformacja energetyczna obejmuje nie tylko odnawialne źródła energii i modernizację sieci dystrybucyjnej, ale także właśnie ciepłownictwo.
Polskie elektrociepłownie i ciepłownie nie mniej od elektrowni konwencjonalnych uzależnione były od węgla. Tak samo jednak, jak w produkcji energii elektrycznej, również w generacji ciepła na sile przybierają nowe trendy, a odebranie do eksploatacji kotłowni rezerwowo-szczytowej w Kaliszu to jeden z ich owoców - powiedział podczas spotkania podsumowującego inwestycję prezes zarządu Energi S.A.
Nowa kotłownia zastąpiła jednostki zasilane węglem
Kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy cieplnej ok. 50 MWt to pierwsze z dwóch planowanych nowych źródeł, które mają zastąpić w Elektrociepłowni Kalisz jednostki zasilane węglem.Kotłownia składa się z trzech gazowych kotłów wodnych, które zostały przetransportowane do Kalisza z fabryk w Niemczech i Austrii.
Nowa era dla Kalisza
Zadowolenia z inwestycji nie kryje prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski.
Wkraczamy dziś w zupełnie nową erę. Prowadzona tu inwestycja, której kluczowy etap właśnie się zakończył, ma dla nas znaczenie strategiczne. Dzięki niej zyskamy bezpieczeństwo energetyczne, ale również zapewnimy spadek emisji szkodliwych pyłów. Jakość powietrza znacząco się poprawi, co podniesie komfort życia - podkreśla włodarz miasta.
Według szacunków, nowo oddana kotłownia może rocznie wyprodukować ok. 90 tys. GJ energii cieplnej w postaci gorącej wody.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.