IMGW ostrzega mieszkańców części Wielkopolski przed gęstą mgłą, która utrudni poruszanie się na drogach w nocy i nad ranem. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje dzisiaj (4 listopada), od godz. 21:00 i potrwa do jutra (5 listopada) do 9:00 rano.
Prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 m - ostrzegają synoptycy.
Jakie powiaty w Wielkopolsce objęto alertem przed gęstą mgłą?
Ostrzeżenie obejmuje aż 24 powiaty województwa wielkopolskiego. Na liście znajdują się powiaty: złotowski, pilski, czarnkowsko-trzcianecki, chodzieski, obornicki, szamotulski, międzychodzki, poznański, nowotomyski, grodziski, wolsztyński, kościański, śremski, średzki, leszczyński, gostyński, jarociński, pleszewski, rawicki, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski oraz kępiński.Dalsza część tekstu pod grafiką ↓
ŹRÓDŁO: IMGW (screen)
Jak zachować bezpieczeństwo podczas gęstej mgły?
Podczas gęstej mgły kierowcy muszą zachować szczególną czujność i dostosować jazdę do trudnych warunków. Zredukowanie prędkości oraz włączenie świateł przeciwmgielnych znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Widoczność jest mocno ograniczona, dlatego konieczne jest utrzymanie większego dystansu między pojazdami, a także unikanie ryzykownych manewrów, takich jak wyprzedzanie.Rowerzyści także powinni pamiętać, że gdy na dworze jest mgliście, są zdecydowanie słabiej widoczni. Dlatego powinni bezwzględnie włączyć światła - zarówno przednie, jak i tylne. Należy też korzystać z pobocza drogi albo jechać jechać jak najbliżej krawędzi jezdni.
Natomiast, piesi poruszający się po zmroku lub we mgle powinni dla własnego bezpieczeństwa zaopatrzyć się w elementy odblaskowe.
Na jakich światłach jeździć we mgle?
Zgodnie z przepisami, w czasie jazdy w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza, należy używać świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich albo obu jednocześnie.Warto pamiętać, że na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, możemy używać przednich świateł przeciwmgłowych wiczorem i w nocy również w warunkach normalnej widoczności.
Natomiast, włączenie tylnych świateł jest dopuszczalne tylko, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m.
Kiedy widoczność się poprawi, światła te należy natychmiast wyłączyć - przypomina policja.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Niedziele handlowe do końca 2024 roku. Kiedy zrobimy zakupy?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.