Reklama

Zwierzę na drodze to realne zagrożenie. Jak uniknąć zderzenia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Jakub Sławiński

Zwierzę na drodze to realne zagrożenie. Jak uniknąć zderzenia? - Zdjęcie główne

foto Jakub Sławiński

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Policjanci z Gniezna wystosowali apel do kierowców. Mundurowi ostrzegają przed zwierzętami, które wchodząc na drogi stanowią zagrożenie. Jednocześnie radzą, jak się zachować, jeśli dojdzie do kolizji.

W piątek, 11 czerwca, około 22.30 policjanci z Gniezna otrzymali zgłoszenie o potrąconej sarnie. Zwierze leżało na poboczu drogi w miejscowości Osiniec.

Zgłaszający - widząc cierpiące zwierzę i z obawy, by nie wjechało w nie kolejne auto - postanowił poczekać na przyjazd patrolu - czytamy w komunikacie policji z Gniezna.

Funkcjonariusze opatrzyli zwierzę i wezwali lekarza weterynarii.

Z uwagi na zdiagnozowanie poważnych obrażeń, zwierzę uśpił - przekazuje policja. 

Jak uniknąć zderzenia ze zwierzyną?

Po serii zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, mundurowi z Gniezna przygotowali apel, w którym piszą jak jeździć, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Co Ty możesz zrobić, by uniknąć kolizji i jak się zachować, jeśli do niej doszło?

  • Jadąc o świcie lub o zmierzchu, jedź wolniej, rozglądaj się i bądź gotowy do hamowania.
  • Gdy zwierzę pojawi się w pasie drogi, zwolnij, możesz również zatrąbić. Nie włączaj długich świateł, zwierzęta tracą wtedy orientację i podążają instynktownie za jego źródłem. Z postawy tzw. „zamrożenia" (odrętwienia), jaką przyjmują często jeleniowate na widok oślepiającego światła, możesz wydobyć zwierzę trąbiąc i mrugając światłami.
  • Dostosuj prędkość jazdy do warunków, szczególnie nocą, kiedy widoczność spada do 50 m, czyli masz mało czasu by ominąć przekraczające drogę zwierzę. Poza tym w nocy widzisz gorzej i jesteś oślepiany światłami z naprzeciwka.
  • W nocy światła reflektorów samochodu odbijają się od dna oka zwierząt. Nie lekceważ takich odblasków, jeśli widzisz je w pobliżu drogi. Oślepione zwierzęta mogą wybiec bezpośrednio przed pojazdem
  • Kiedy na drodze spotkasz sarnę lub dzika może za nimi podążać całe stado.

Bez paniki - zachowanie po kolizji

  • Zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne, zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym.
  • Poinformuj służby (poprzez numer alarmowy 112) o miejscu i okolicznościach zdarzenia nawet wtedy, gdy szkody materialne są niewielkie, a jedynym celem miałoby być niesienie pomocy rannemu zwierzęciu lub odnotowanie zdarzenia. Na miejsce zostanie sprowadzony leśniczy lub weterynarz. W żadnym razie nie zabieraj zwierzęcia do samochodu. Jeżeli odpowiednio nie zareagujemy, zwierzę może wpaść do rowu i męczyć się parę godzin, a nawet dni, aż w końcu zdechnie. Gdy natomiast zostaną powiadomione odpowiednie służby , zrobimy wszystko żeby mu pomóc. Jeśli się nie da, przyjedzie weterynarz i uśpi zwierzę, żeby się nie męczyło.
  • Możesz podejść do zwierzęcia żeby sprawdzić, czy żyje lub jest ranne. Jeżeli jest ranne, nie próbuj mu pomóc, odejdź szybko, gdyż zwierzę może być niebezpieczne.
  • Możesz spróbować ściągnąć martwe zwierzę z drogi, jeżeli stanowi ono zagrożenie dla innych kierowców, ale upewnij się, że jest to bezpieczne.
  • Powiadom towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, iż policja była na miejscu zdarzenia ze zwierzęciem.
źródło: KPP Gniezno

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy