Policjantów z Obornik zaalarmowano o psie zamkniętym w samochodzie na jednym z miejskich parkingów. Ze względu na panujący tego dnia (27 czerwca) upał zwierzę było w niebezpieczeństwie.
Policjanci, którzy przyjechali pod wskazany adres potwierdzili zgłoszenie. W słońcu, w zamkniętym aucie przebywał pies bez dostępu do wody. Temperatura na zewnątrz była już w granicach 30 stopni Celsjusza. Zwierzak wyglądał na zmęczonego - relacjonuje Komenda Powiatowa Policji w Obornikach.
Policjanci zdecydowali się wybić szybę, aby uratować psa, ale wtedy wróciła właścicielka. Okazała się nią 52-letnia mieszkanka gminy Oborniki.
Ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3. W rozumieniu tych przepisów wspomniane znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest również jako „wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu”, w co wpisuje się omawiany problem - informują oborniccy funkcjonariusze.
Temperatura w zamkniętym aucie może osiągnąć 60°C. To śmiertelne niebezpieczeństwo
Pamiętajmy, że upały mogą zagrażać życiu i prowadzić do przegrzania organizmu. Coraz częściej zdarzają się przypadki pozostawiania dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach. Roztargnienie lub bezmyuślnośc mogą doprowadzić do tragedii.
W upalne dni w szczelnie zamkniętym samochodzie, pozostawionym w słonecznym miejscu bardzo szybko wzrasta temperatura w jego wnętrzu, po 30 minutach może osiągnąć nawet 60°C. Natomiast już po 15 minutach małe dziecko przebywające w zamkniętym, nagrzanym pojeździe może być osłabione i zdezorientowane. W takich sytuacjach maluchy z reguły nie płaczą, nie mają siły, aby krzyczeć i wzywać pomocy. Niestety skutki bezmyślności rodziców, czy opiekunów mogą prowadzić nawet do śmierci dziecka - ostrzega policja.
W upale samochód szybko staje się niebezpiecznym miejscem. Jeśli zobaczycie dziecko lub zwierzę w zamkniętym pojeździe, natychmiast zadzwońcie na 112.
W uzasadnionych przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu możemy sami podjąć działania. Gdy zauważymy w zamkniętym, nagrzanym samochodzie dziecko. W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy reaguje na nasz głos, jeżeli nie będzie reakcji możemy nawet rozbić szybę. Pamiętajmy, że należy wybrać na tą czynność najbezpieczniejsze dla dziecka miejsce - apelują funkcjonariusze.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Uprawiał pomidory, a obok… marihuanę. Grożą mu 3 lata więzienia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.