reklama

Zorza polarna nad Polską. Wyjątkowe zjawisko znów może rozświetlić niebo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zorza polarna nad Polską. Wyjątkowe zjawisko znów może rozświetlić niebo - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZorza polarna - zjawisko typowe dla północnych szerokości geograficznych - znów może być widoczna nad Wielkopolską. - Prognozowana jest burza magnetyczna G4, która może umożliwić bezproblemowe obserwacje zorzy - wskazuje Karol Wójcicki z profilu "Z głową w gwiazdach". Kiedy spojrzeć w niebo?
reklama

Zorza polarna, jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk atmosferycznych, może pojawić się dzisiaj nad Polską, w tym nad Wielkopolską. 

reklama

Na dzisiejszy wieczór NOAA i NASA zgodnie zapowiadają uderzenie koronalnego wyrzutu masy (CME) z długiego rozbłysku klasy X1.8. Prognozowana jest burza magnetyczna G4, która może umożliwić bezproblemowe obserwacje zorzy z Polski. Znowu - informuje Karol Wójcicki, autor facebookowego profilu "Z głową w gwiazdach".

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to spektakularne zjawisko świetlne powstające w wyniku rozbłysków na Słońcu, kiedy koronalne wyrzuty plazmy docierają do ziemskiej atmosfery. Materia niesiona wiatrem słonecznym zderza się z cząsteczkami powietrza, co powoduje emisję światła w postaci barwnych łun. Najczęściej zorza ma odcienie zieleni, różu i fioletu. 

reklama

Zorza polarna coraz częściej widoczna na polskim niebie

Zorza polarna to rzadkie zjawisko w Polsce, jednak w tym roku wyjątkowo częste. Najbardziej spektakularne obrazy mogliśmy oglądać w maju i sierpniu (zobacz galerię zdjęć pod artykułem). Zorzę, która ma pojawić się dziś wieczorem, prawdopodobnie też będzie można zobaczyć gołym okiem. Oczywiście, jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające. Według prognoz synoptyków, w naszym regionie wieczorem i w nocy są szanse na przejaśnienia, a więc i dostrzeżenie zorzy. 

Jak przygotować się do obserwacji zorzy polarnej?

Aby mieć najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej, warto udać się w miejsce oddalone od świateł miejskich. Tereny wolne od sztucznego oświetlenia, takie jak łąki czy lasy, sprawdzą się najlepiej. Ważne jest, aby niebo było bezchmurne.

reklama

Osobom, które chcą uwiecznić to wyjątkowe zjawisko, zaleca się zabranie aparatu fotograficznego o wysokiej czułości na światło. Taki aparat może uchwycić więcej detali zorzy niż ludzkie oko.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama