Powodem rzadkiego zjawiska atmosferycznego jest wzmożona aktywność Słońca.
28 października na naszej gwieździe doszło do serii silnych rozbłysków. W stronę Ziemi zostały wyrzucone wysokoenergetyczne cząsteczki. Dotrą one do naszej planety dzisiaj późnym popołudniem. Cząsteczki te natrafiają na atmosferę i magnetosferę ziemską, pobudzając do rozbłysków wodór i azot. Powietrze mieni się wtedy w różnych kolorach.
Niestety, dzisiejsza zorza nie będzie zjawiskiem łatwym do obserwacji. Będzie widoczna zaledwie kilka do kilkunastu minut. Prawdopodobnie będzie ją można zobaczyć jedynie z dość zaciemnionego miejsca. Światła miast mogą nam uniemożliwić zaobserwowanie zorzy.
Jeśli zorza wystąpi, będzie widoczna przez krótki czas między godz. 19.00, a północą. Pogodę mamy doskonałaą do takich obserwacji, niebo będzie czyste, Księżyc też nie rozświetli nam nieba, bo dziś wzejdzie późno. A więc do dzieła! Jeśli uda Wam się sfotografować zorzę, nadeślijcie zdjęcia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.