reklama

Zmiana czasu na zimowy 2023. Kiedy cofniemy zegarki o godzinę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Zmiana czasu na zimowy 2023. Kiedy cofniemy zegarki o godzinę? - Zdjęcie główne

Zmiana czasu na zimowy 2023 (na zdjęciu zegar na ratuszu w Rawiczu) | foto archiwum portalu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W nocy z 28 na 29 października 2023 r. zmienimy czas letni na zimowy. Cofniemy wskazówki zegara z godziny 3.00 na 2.00. To oznacza, że pośpimy godzinę dłużej.
reklama

Czas zmieniamy dwa razy w roku. W marcu przechodzimy z czasu zimowego na letni - czyli przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, a w październiku - odwrotnie. Nie każdemu to rozwiązanie się podoba. Czy jest szansa, że ze zmiany czasu zrezygnujemy?

Od kiedy w Polsce zmieniamy czas?

Warto przypomnieć, że czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy zegarki przestawiono w okresie międzywojennym, w kolejnych latach nie było to reguła. Dopiero od 1977 roku zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie do dziś.

Zmiana czasu na zimowy w 2023 r. Kiedy przestawimy zegarki?

Sezonowa zmiana czasu w Unii Europejskiej, do której należymy, ma swoje stałe terminy. Czas letni zawsze wprowadzany jest w ostatnią niedzielę marca, a zimowy - w ostatnią niedzielę października.

W roku 2023 z czasu letniego na zimowy przejdziemy w nocy z 28 na 29 października - cofając wskazówki zegara z 3:00 na 2:00. Czas zimowy będzie obowiązywał do do 31 marca przyszłego roku.

Zasadność zmiany czasu - opinie  

Zmiana czasu nie wywołuje wśród ludzi entuzjazmu - bez wzlędu na to, czy przestawiamy zegarki godzinę do tyłu, czy do przodu. Tym bardziej, że jak podkreślają specjaliści, taka praktyka wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie.

W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich na temat zmiany czasu. Wykazały, że blisko 90% głosujących Europejczyków nie chce przestawiać zegarków.

Również badania, które CBOS przeprowadził w Polsce w 2018 roku - na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - potwierdziły, że zmiana czasu ma niewielu zwolenników. Zdecydowana większość respondentów - 78,3% - opowiedziała się przeciwko. Woleliby pozostać przy czasie letnim. W kwietniu 2019 r., już po zmianie czasu na letni, ponownie zapytano Polaków opinię na temat rezygnacji ze zmiany czasu.

Także w drugim badaniu zdecydowana większość dorosłych Polaków (79,2%) opowiedziała się za rezygnacją z dwukrotnej zmiany czasu - informowało ówczesne ministerstwo przedsiębiorczości i technologii. 

Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

Na razie decyzja o zakończeniu sezonowej zmiany czasu pozostaje otwarta. Co prawda, w 2019 roku Unia Europejska rozważała zniesienie tej praktyki, jednak prace nad projektem nowelizacji dyrektywy utknęły.

Natomiast, w naszym kraju kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które jest wydawane co pięć lat. Ostatnie - z 4 marca 2022 r. - przedłużyło stosowanie czasu letniego i zimowego do 2026 roku. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama