Reklama

Zmarł pochodzący z okolic Kościana dziennikarz Maciej Morawski. Był głosem Radia Wolna Europa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: © Fot. Mariusz Kubik / Archiwum Stowarzyszenia RWE / www.wolnaeuropa.pl

Zmarł pochodzący z okolic Kościana dziennikarz Maciej Morawski. Był głosem Radia Wolna Europa - Zdjęcie główne

Maciej Morawski przez lata związany był z Radiem Wolna Europa | foto © Fot. Mariusz Kubik / Archiwum Stowarzyszenia RWE / www.wolnaeuropa.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj, w Paryżu zmarł Maciej Morawski. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz Radia Wolna Europa. Swoją młodości i dzieciństwo spędził w okolicach Kościana. Zmarł w wieku 91 lat.

Maciej Morawski urodził się w 1929 roku w Poznaniu. Swoje dzieciństo i młodość spędził w Jurkowie k. Krzywinia, skąd pochodził jego ojciec - Kajetan Dzierżykraj Morawski, ambasador Polski we Francji przy rządzie Wolnych Francuzów gen. de Gaulle'a.

Wojna i emigracja

W czasie II wojny światowej, Maciej Morawski uczył się w tajnych kompletach. W 1944 dołączył do Armii Krajowej. Po wojnie podjął naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. św. Stanisława Kostki w Kościanie, a potem zaczął studiować psychologię na uniwersytecie w Poznaniu. W 1946 roku wyemigrował do Francji.

Tam rozpoczął studia na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu. Współredagował "Le Nouvel Horizon", był działaczem społecznym, dziennikarzem "Journal des Finances". Współpracował z biurami paryskimi Komitetu Wolnej Europy i Radia Wolna Europa.

Dziennikarz Radia Wolna Europa

Bliski współpracownik Jana Nowaka-Jeziorańskiego był jednym z najlepszych korespondentów REW, przez co stał się celem ataków ze strony władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Propaganda zarzucała mu szpiegostwo, a jego żona otrzymywała pogróżki. Zasłynął pod koniec lat 80. ze swych, prowadzonych na antenie w sposób nowatorski, bezpośredni i przyjacielski wywiadów radiowych z działaczami "Solidarności".

Honorowy Obywatel Kościana, odznaczony Krzyżem Armii Krajowej (Londyn 1967), Złotym Krzyżem Zasługi (Londyn), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995), Medalem "Zasłużony dla tolerancji" (2006), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2007).

źródło: koscian.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy