Reklama

Złagodzenie obostrzeń. Ile osób w sklepie i kościele? Kiedy do parku?

Opublikowano:
Autor:

Złagodzenie obostrzeń. Ile osób w sklepie i kościele? Kiedy do parku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Już od poniedziałku (20 kwietnia) rząd zmniejszy restrykcje wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

 

 

Lasy i parki zostaną otwarte. Polacy ponownie będą mogli z nich korzystać, wybierając się na spacery.

"Przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do masowych wyjść. To raczej ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego" - mówił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

20 kwietnia zmienią się także limity osób, które będą mogły robić zakupy w sklepach.

  • W sklepach o powierzchni do 100 m2 – 4 klientów na jedną kasę w sklepie.
  • Sklepy o powierzchni powyżej 100 m2 – 1 klient na 15 m2.
 

- Jeżeli sklep ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych, to może w nim być obsługiwanych jednocześnie 10 osób– tłumaczył podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

 

 

 

Zmieniają się także zasady odnośnie samych pracowników sklepu.

- Będą poddawani kontroli zdrowia, w szczególności mierzenie temperatury. Wszystkie środki dezynfekcji oczywiście muszą być utrzymane, a nawet wzmocnione -  zapowiadał premier.

Od 20 kwietnia zmienia się również limit osób, które mogą przebywać w kościele. Od poniedziałku będzie to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Rząd zwalnia także rolników wykonujących prace z obowiązku noszenia maseczek.

- Rolnicy wchodzą w swoje wiosenno – letnie prace. Tam dystans jest z natury rzeczy dużo większy i przy tej pracy, którą wykonują rolnicy jest ważne, by dla nich zastosować ten wyjątek. Na wsi jest zresztą w naturalny sposób mniej okazji do kontaktów w bliskim dystansie w porównaniu do miast – podkreślał Mateusz Morawiecki. 

 

Złagodzone zostaną także restrykcje w stosunku do młodzieży. Do tej pory osoby, które nie ukończyły 18. roku życia nie mogły poruszać się samodzielnie w miejscach publicznych. Mogły to czynić tylko pod opieką osoby dorosłej.

Od 20 kwietnia zakaz poruszania się bez opieki osoby dorosłej będzie dotyczył jedynie osób do 13. roku życia. 

Premier zapowiedział również, że – jeżeli sytuacja epidemiczna w Polsce będzie coraz lepsza – rząd sukcesywnie będzie zmniejszał restrykcje.

- W kolejnych etapach będziemy otwierać rzemiosło, następnie handel, a na końcu usługi. Na samym końcu usługi typu salonu tatuażu, piercingu i rehabilitacji. Tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i ta możliwość transmisji wirusa jest bardzo wysoka - zapowiada premier. 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE