Reklama

Zerowa stawka VAT na żywność zostanie utrzymana. Do kiedy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Zerowa stawka VAT na żywność zostanie utrzymana. Do kiedy? - Zdjęcie główne

Zerowa stawka VAT na żywność zostanie utrzymana. Do kiedy? | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapadła decyzja o utrzymaniu zerowej stawki VAT na żywność do końca pierwszego półrocza 2023 roku.

Zerowa stawka podatku VAT na żywość pierwotnie miała obowiązywać do końca tego roku. W sobotę, 3 grudnia, ministerstwo finansów poinformowało, że zerowa stawka zostanie utrzymana także w kolejnych miesiącach 2023 roku. 

Jak długo możemy liczyć na zerową stawkę VAT?

Jak przekazała minister finansów - Magdalena Rzeczkowska - zerową stawką VAT-u od nowego roku pozostaną objęte podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. 

Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Zerowy VAT na żywność ma zostać przedłużony do końca pierwszego półrocza 2023 r. 

- Trwający kryzys światowy, który jest wielkim wyzwaniem, musi być zwalczony metodami prospołecznymi. W to wierzymy. To jest nasze credo, polityka społeczna musi być utrzymana, działania osłonowe muszą osłonić tych, których mniej stać na walkę z inflacją - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Co, prócz żywności, objęte będzie zerowym VAT-em? 

Zerowy VAT ma zostać również utrzymany na darowizny na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego - przekazywane na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie.

Oprócz tego, rozporządzenie przewiduje obniżenie - na 2 lata - do 8 procent VAT-u na nawozy, które przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej były opodatkowane według tej stawki.

Co istotne, od 1 stycznia niestety wraca 23-procentowy VAT m.in. na paliwa 

 

Co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy