Poznań podjął decyzję o przekształceniu zdegradowanych przestrzeni w atrakcyjne tereny zielone. Dzięki unijnemu dofinansowaniu, miasto zrealizuje projekt obejmujący obszar o powierzchni 2,3 hektara przy stadionie Szyca na Wildzie oraz 0,5 hektara przy moście Królowej Jadwigi.
Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Poznania odzyskają tereny z dużym potencjałem, które dziś niszczeją i nie są wykorzystywane. Zamiast spękanego betonu będą tam drzewa i zieleń niska oraz mała architektura. Wobec zmian klimatycznych istotne jest również odpowiednie gospodarowanie wodą deszczową, dlatego zastosowane zostaną rozwiązania z zakresu małej retencji - mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Które miejsca w Poznaniu zostaną "odbetonowane"?
Zieleń pojawi się na terenie dawnego targowiska przy stadionie Szyca, a także na asfaltowo-betonowym placu na os. Piastowskim. Na Wildzie planowane jest stworzenie parku miejskiego, który połączy istniejący skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z parkiem Jana Pawła II. Z kolei osiedle Piastowskie zyska park z nową infrastrukturą, w tym oczkami wodnymi i ścieżkami z wodoprzepuszczalnej nawierzchni.
Co planowane jest w ramach projektu odebtonowania centrum miasta?
W ramach projektu, zniszczone betonowe i asfaltowe nawierzchnie zostaną zastąpione zielenią i przestrzeniami rekreacyjnymi. Pojawią się drzewa, krzewy oraz rośliny miododajne i owocowe, tworząc przyjazne środowisko dla ludzi i zwierząt. Tereny zostaną wyposażone w systemy retencji wody deszczowej, które zapewnią odpowiednie nawadnianie roślin oraz estetyczne oczka wodne.Przestrzenie przy stadionie Szyca i na os. Piastowskim zyskają nowe ścieżki, miejsca odpoczynku, ławki i tablice edukacyjne. Zieleń izolacyjna ma chronic przed hałasem i zanieczyszczeniami, a przemyślany dobór roślin - stworzyć przestrzeń przyjazną również dla ptaków, owadów i płazów.
Kiedy ruszą prace nad zazielenieniem Poznania?
Projekt realizowany będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca opracuje szczegółową dokumentację projektową, a następnie przystąpi do prac budowlanych. Szczegółowe rozwiązania zostaną przygotowane po zakończeniu postępowania przetargowego. Całość jest finansowana z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021-2027.PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsza szansa na wejście do Zamku Stobnicy. Znamy szczegóły
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.