Reklama

Zakaz "Hallelujach" na ślubach? Na mszy wyłącznie muzyka liturgiczna

Opublikowano:
Autor:

Zakaz "Hallelujach" na ślubach? Na mszy wyłącznie muzyka liturgiczna - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Być może już wkrótce podczas mszy w Kościele Katolickim, na ślubach, komuniach czy mszach dla młodzieży nie będzie można śpiewać piosenek, nawet religijnych, grać na gitarze, akordeonie czy keyboardzie.

 

 Jako pierwszy w Polsce takie zarządzenie wydał niedawno Metropolita Lubelski, abp. Stanisław Budzik. Nakazuje on, aby podczas obrządków religijnych wykonywano wyłącznie utwory liturgiczne, czyli skomponowane i wykonywane według reguł ustanowionych przez władze kościelne. Sprawie bliżej przyjrzał się portal rawicz24.pl

 


- Wspólnota wiernych ma prawo, aby zwłaszcza w celebracji niedzielnej stale była wykonywana odpowiednia i prawdziwa muzyka święta, a także, by słowa pieśni podczas celebracji liturgii w sposób należyty strzegły i ożywiały wiarę – tłumaczy abp. Budzik.

 


W praktyce oznacza to, że podczas ślubu kościelnego nie będzie można wysłuchać np. utworu "Hallelujach" Cohena, nawet jego polskiej wersji, być może też religijnej pieśni "Gdy się łączą ręce dwie w imię Boże".

 

 


- Zaleca się również wyłączenie z liturgii piosenek religijnych, które ze swojej natury mają inne przeznaczenie w życiu kościoła” – podkreślił metropolita lubelski.

 


Abp. Budzik uznał też, że właściwym instrumentem do wykonywania muzyki w kościele są organy. Według niego, można co prawda używać innych instrumentów, lecz nie tych, które są wykorzystywane do muzyki rozrywkowej, np. gitara, perkusja, saksofon, keyboard itd.

W efekcie pary młode chcące jak najpiękniej oprawić muzycznie najważniejszą chwilę w swoim życiu mogą zostać skazani na monopol miejscowego organisty, który nie zawsze musi być artystą najwyższej klasy: Posłuchaj, jak na ślubie organista śpiewa "Barkę".

Na razie zakaz obowiązuje w kościołach na Lubelszczyźnie. Czy inne archidiecezje również go wydadzą? To raczej tylko kwestia czasu, bo tak nakazuje Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE