reklama

Wybory samorządowe 2024. Wielkopolanie głosują

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Nawrocki

Wybory samorządowe 2024. Wielkopolanie głosują - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
83
zdjęć

Wybory samorządowe 2024. Wielkopolanie głosują | foto B. Nawrocki

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Dzisiaj - 7 kwietnia - wybieramy radnych wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także prezydentów miast, burmistrzów oraz wójtów. Zebraliśmy najistotniejsze informacje, z którymi warto się zapoznać przed oddaniem głosu.
reklama

Aby wziąć udział w wyborach, należy udać się do lokalu z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości. Musi być to dokument ze zdjęciem. Niekoniecznie musi być to jednak dowód osobisty. Można zabrać ze sobą także paszport, legitymację studencką czy np. prawo jazdy. Tożsamość potwierdzić można też za pomocą aplikacji mObywatel.

Wybory samorządowe 2024. Różne kolory kart do głosowania

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, karta wyborcza będzie miała formę tak zwanej „płachty”. Ma to przede wszystkim być wygodniejsze dla wyborców oraz później ułatwić pracę komisjom wyborczym. 

Karty do głosowania - w zależności od tego, kogo przy ich pomocy będziemy wybierać - są różnej wielkości. Wszystkie są wydrukowane na białym papierze, ale nazwiska kandydatów znajdują się na tłach o różnych kolorach:

  • na różowym - w wyborach prezydenta miasta, burmistrza lub wójta 
  • na szarym - w wyborach do rad gmin i miast
  • na żółtym - w wyborach do rady powiatu
  • na niebieskim - w wyborach do sejmiku województwa.
 

Warto pamiętać, że na karcie do głosowania będą znajdowały się informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu.  

Czy w wyborach samorządowych można głosować poza miejscem zamieszkania?

Wybory samorządowe mają charakter lokalny i umożliwiają wybór kandydatów do jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu wyborcy nie mogą oddać głosu w innym miejscu niż jego stałe miejsce zamieszkania. To oznacza, że w wyborach samorządowych nie weźmiemy udziału, jeśli dzisiaj będziemy przebywać na wyjeździe weekendowym, w odwiedzinach u rodziny w innym regionie kraju czy w delegacji.

Tylko w jednym przypadku można głosować w innym miejscu niż stałego zameldowania. Jest to możliwe, jeśli wyborca złożył przed wyborami wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Kto może, a kto nie może głosować w wyborach samorządowych?   

Głosować mogą wszyscy obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, co jest potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców.

Głosować nie mogą: osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu oraz osoby ubezwłasnowolnione (częściowo lub całkowicie) prawomocnym orzeczeniem sądu.

Zasady głosowania w wyborach samorządowych 2024 

Wybory na prezydenta miasta / burmistrza / wójta 

W tym przypadku wyborca głosuje, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Głos będzie nieważny, gdy znak „x” postawiony zostanie w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie będzie tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata.

Wybory do rad w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców 

W tych gminach obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. To oznacza, że głosujemy na określonego kandydata, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata. Radnym z danego okręgu zostanie ten kandydat, który uzyska najwięcej głosów.

Wybory do rad w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców 

Tu obowiązuje ordynacja proporcjonalna. To oznacza, że głosujemy na jedną listę kandydatów, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. 

Wybory do rady powiatu 

Wybory odbywają się w okręgach wielomandatowych. Głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Wybory do sejmiku województwa

W wyborach do sejmiku, podobnie jak do rad powiatów, głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

PRZEZ „X” ROZUMIE SIĘ, CO NAJMNIEJ DWIE LINIE, KTÓRE PRZECINAJĄ SIĘ W OBRĘBIE KRATKI.

[AKTUALIZACJA]

W Wielkopolsce lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie i bez zakłóceń. Głosować można od godz. 7.00 do 21.00.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama