Wybory parlamentarne 2023. Konfederacja była pierwsza
Jako pierwsza liderów swoich list ogłosiła Konfederacja, która w trzydziestu dwóch z czterdziestu jeden okręgów wskazała pierwsze trzy miejsca. Na liście potwierdzonych nazwisk brakuje, na razie kandydatów, którzy będą startowali z Poznania. Są jednak nazwiska pierwszych trójek z pozostałych wielkopolskich okręgów. W Kaliszu „jedynką” będzie Andrzej Kuświk. Drugie miejsce przypadnie Antoniemu Wieczorkowi a trzecie Rafałowi GawendzieW Koninie listę otworzy Anna Bryłka. Towarzyszyć jej na pewno będą Maciej Jóźwiak i Karol Kołodziejczak. Z kolei w Pile i okolicach o głosy walczyć będą Ziemowit Przebitkowski, Piotr Wawrzyniak oraz Damian Garlicki.
Jak więc widać kandydaci Konfederacji jak do tej pory nie mają doświadczenia parlamentarnego, ale istnieje spora szansa, że w przyszłej kadencji go nabiorą.
KO jako jedyna podała pełne listy wyborcze
Pierwszą partią, która zdecydowała się na ujawnienie pełnych list wyborczych jest Koalicja Obywatelska. Ugrupowanie składające się z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej w niektórych okręgach mocno zaskoczyło.Jednym z takich zaskoczeń jest na pewno „jedynka” w okręgu nr 37, a więc konińskim. Otrzymał ją bowiem lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Jego pojawienie się na listach KO wywołało duże zaskoczenie i zamieszanie na polskiej scenie politycznej, ale istnieje bardzo duża szansa, że otrzyma on mandat poselski piętnastego października. Drugie miejsce dostał Tomasz Nowak. „Trójkę” z kolei otrzymała Inez Niszczak-Sieradzka.
Liderem KO w okręgu nr 36 (kalisko-leszczyńskim) został Jarosław Urbaniak. Czołowe miejsca na tym terenie otrzymały także inne osoby będące obecnie w parlamencie, a więc do niedawna związana z Lewicą Karolina Pawliczak (nr 2) oraz Grzegorz Rusiecki (nr 3). Szokować nieco może dopiero siódme miejsce Mariusza Witczaka, a więc można powiedzieć etatowego parlamentarzystę z Kalisza i okolic.
Okręg pilski (nr 38) otwiera Jakub Rutnicki. Kolejne miejsca w nim zajęli Maria Janyska i Piotr Głowski. Z kolei w okręgu poznańskim (nr 39) KO poprowadzi lider Nowoczesnej - Adam Szłapka. Z „dwójki” wystartuje Katarzyna Kierzek-Koperska. Na kolejnych dwóch miejscach znaleźli się z kolei obecni senatorowie - Marcin Bosacki i Jadwiga Rotnicka.
Lewica na razie ogłosiła tylko liderów
W piątek, 18 sierpnia swoje listy wyborcze zatwierdziła Nowa Lewica, z której wystartują również osoby związane z Partią Razem, Unią Pracy czy Polską Partią Socjalistyczną. Choć listy zatwierdzone są w całości, to ujawniono zaledwie liderów, którymi w Wielkopolsce będą
- okręg nr 36 Wiesław Szczepański
- okręg nr 37 Tadeusz Tomaszewski
- okręg nr 38 Dariusz Standerski
- okręg nr 39 Katarzyna Ueberhan
Trzecia Droga po połowie dla PSL i Polski 2050
Najświeższe, bo dzisiejsze jest ogłoszenie Trzeciej Drogi, a więc koalicyjnego komitetu Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni. Partię podzieliły się miejscami na listach równo po połowie, a dziś wskazały pierwsze dwa miejsca w każdym z okręgów.Kaliską listę będzie otwierać wieloletni poseł Andrzej Grzyb. Dwójka przypadnie radnej PL2050 z Kalisza Barbarze Oliwieckiej. W Koninie o mandat z pierwszej pozycji powalczy Paulina Henning-Kloska, dla której będzie to trzeci start i trzeci w innych barwach (dotychczas startowała z Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej). „Dwójkę” dostał z kolei polityk Ludowców Michał Pyrzyk.
Polityk PSL-u będzie z kolei liderem w Pile. Mowa o Krzysztofie Paszyku. Drugie miejsce przypadło z kolei Adamowi Lubońskiemu z Polski 2050. Kandydatka z partii Szymona Hołowni - Ewa Schadler będzie z kolei liderką w okręgu poznańskim. Drugie miejsce zgodnie z podziałem otrzyma polityk z partii Władysława Kosiniaka-Kamysza - Jacek Tomczak.
Wybory parlamentarne 2023. Cisza w ekipie rządzącej
Jak do tej pory jedyną z partii, które mają realne szanse na przekroczenie progu wyborczego, a która nie ogłosiła jeszcze żadnych nazwisk, jest Prawo i Sprawiedliwość. Wygląda więc na to, że obecnie rządząca w Polsce partia nie spieszy się i chce wybadać, jak swoje listy wyborcze poukłada opozycja. Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce w Senacie.
Kogo opozycja wystawi w wyborach do Senatu?
Partie opozycji demokratycznej - PO, PSL, PL2050, Lewica oraz Ruch Tak! Dla Polski zawarły Pakt Senacki, na mocy którego nie będą wystawiały przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. Oznacza to, że jeżeli na przykład polityk PO wystartuje do Senatu, to w tym okręgu nie będzie przedstawicieli pozostałych partii Paktu. W Wielkopolsce wybieramy łącznie dziewięciu senatorów. W tegorocznych wyborach wystartują
- Okręg nr 88 (Piła) Adam Szejnfeld (PO)
- Okręg nr 89 (Szamotuły) Jan Filip Libicki (PSL)
- Okręg nr 90 (Swarzędz) Waldy Dzikowski (PO)
- Okręg nr 91 (Poznań) Rafał Grupiński (PO)
- Okręg nr 92 (Gniezno) Grzegorz Fedorowicz (PL2050)
- Okręg nr 93 (Konin) Anna Majda (PSL)
- Okręg nr 94 (Leszno) Wojciech Ziemniak (PO)
- Okręg nr 95 (Ostrów Wlkp.) Ewa Matecka (PO)
- Okręg nr 96 (Kalisz) Janusz Pęcherz (PO)
Do kiedy musimy poznać nazwiska wszystkich kandydatów w wyborach parlamentarnych?
Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła, że w tym roku listy kandydatów na posłów i senatorów można zgłaszać do środy 6 września 2023 roku do godziny 16:00. Do tego więc dnia poznamy więc wszystkie osoby, które będą ubiegać się łącznie o 560 mandatów parlamentarnych (licząc Sejm i Senat razem).
Kto obecnie reprezentuje Wielkopolskę w parlamencie?
Obecnie w parlamencie Wielkopolska ma czterdziestu dziewięciu reprezentantów. Są nimi:Sejm
Okręg nr 36
- Jan Dziedziczak (PiS)
- Marlena Maląg (PiS)
- Jan Mosiński (PiS)
- Katarzyna Sójka (PiS)
- Tomasz Ławniczak (PiS)
- Piotr Kaleta (PiS)
- Mariusz Witczak (KO)
- Jarosław Urbaniak (KO)
- Grzegorz Rusiecki (KO)
- Karolina Pawliczak (KO)
- Wiesław Szczepański (Lewica)
- Andrzej Grzyb (PSL)
- Zbigniew Hoffmann (PiS)
- Zbigniew Dolata (PiS)
- Ryszard Bartosik (PiS)
- Leszek Galemba (PiS)
- Witold Czarnecki (PiS)
- Tomasz Nowak (KO)
- Paulina Henning-Kloska (PL2050)
- Tadeusz Tomaszewski (Lewica)
- Jacek Tomczak (PSL)
- Krzysztof Czarnecki (PiS)
- Marcin Porzucek (PiS)
- Marta Kubiak (PiS)
- Grzegorz Piechowiak (PiS)
- Jakub Rutnicki (KO)
- Maria Janyska (KO)
- Zbigniew Ajchler (Niezależny)
- Krzysztof Paszyk (PSL)
- Romuald Ajchler (Lewica)
- Joanna Jaśkowiak (KO)
- Adam Szłapka (KO)
- Franciszek Sterczewski (KO)
- Waldy Dzikowski (KO)
- Rafał Grupiński (KO)
- Jadwiga Emilewicz (PiS)
- Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS)
- Bartłomiej Wróblewski (PiS)
- Katarzyna Ueberhan (Lewica)
- Katarzyna Kretkowska (Lewica)
- Okręg nr 88: Adam Szejnfeld (KO)
- Okręg nr 89: Jan Filip Libicki (PSL)
- Okręg nr 90: Jadwiga Rotnicka (KO)
- Okręg nr 91: Marcin Bosacki (KO)
- Okręg nr 92: Paweł Arndt (KO)
- Okręg nr 93: Margareta Budner (PiS)
- Okręg nr 94: Wojciech Ziemniak (KO)
- Okręg nr 95: Ewa Matecka (KO)
- Okręg nr 96: Janusz Pęcherz (KO)
Obecnie sondaże wskazują na to, że w Wielkopolsce w wyborach do Sejmu wygra Koalicja Obywatelska, która z naszego województwa wprowadzi do niższej izby parlamentu czternastu przedstawicieli. Jednego mniej będzie mieć Prawo i Sprawiedliwość. Pięciu posłów uzyska mandat z list Trzeciej Drogi. Z kolei po czterech przedstawicieli będzie mieć Konfederacja i Nowa Lewica.
A na kogo wy będziecie głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych? Dajcie znać w komentarzach
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.