Reklama

Wirus atakuje! Wzrasta liczba zachorowań.

Opublikowano:
Autor:

Wirus atakuje! Wzrasta liczba zachorowań.  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Coraz więcej zachorowań notuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. Zapadalność na grypę w naszym województwie jest najwyższa w kraju.

 

 

Sezon grypowy w pełni. 72,38 - tyle wynosiła zapadalność na grypę w Wielkopolsce na początku stycznia bieżącego roku i była jedną z najwyższych w kraju - podaje Wojewódzka Stacja Saniterno-Epidemiologiczna w Poznaniu.Na każde 100 tysięcy osób zarejestrowano w tym czasie ok. 72 nowe przypadki, to zachorowania na grypę.

Sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, Najwiecej ludzi  choruje między styczniem a marcem.

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy grypy. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno-zimowym są wirusy grypy typu A i B. Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Objawy grypy wystepują nagle. Sa to
- wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, uczucia rozbicia i osłabienia, ogólnie złe samopoczucia; 
- objawów ze strony układu oddechowego - suchy kaszel, ból gardła i katar 
- u małych dzieci grypa moze objawiać się w inny spsób niż u dorosłych. Rodzice obserwują zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

Jak uchronić się przed grypą?

Przestrzegając poniższych zasad:
- przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową, 
- jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, 
- poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk, 
- jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby, 
- w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia, 
- unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym - zwłaszcza podczas dłuższych podróży, 
- zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń, 
- przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

Choroba zwykle ustępuje po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg. Lekarze apelują, by nie lekceważyć grypy. Powikłania moga byc groźne nawet dla życia!

Według ekspertów najlepszym sposobem zapobiegania grypie są szczepienia ochronne. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE