reklama

Wiesz, że nie przyjdziesz do lekarza? Odwołaj wizytę, nie blokuj terminów - akcja NFZ

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Wiesz, że nie przyjdziesz do lekarza? Odwołaj wizytę, nie blokuj terminów - akcja NFZ - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRezygnuj z wizyty, aby dać szansę innym. Nieodwołane terminy wizyt to utracone możliwości dla pacjentów. Akcja NFZ pn. "Odwołuję, nie blokuję".
reklama

W pierwszej połowie tego roku aż 457 tysięcy osób w Polsce nie odwołało umówionych wizyt u specjalistów. W Wielkopolsce liczba ta wyniosła 27,5 tysiąca pacjentów. 

reklama

- Z troski o innych pacjentów oraz szacunku dla czasu personelu medycznego i środków publicznych pamiętajmy o odwoływaniu wizyt, jeśli wiemy, że nie będziemy mogli z nich skorzystać. Polski system ochrony zdrowia jest oparty na zasadzie solidaryzmu, dlatego myślmy o innych i pozwólmy im na skorzystanie z wcześniejszego terminu – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

W pierwszej połowie roku 2023, w całej Polsce na umówione wizyty nie przyszło ponad 457 tysięcy osób

Dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują, że w pierwszej połowie tego roku w całej Polsce nie przyszło na umówione wizyty ponad 457 tysięcy osób. Fundusz analizuje przypadki dotyczące świadczeń z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

reklama

Najwięcej, bo 207 tysięcy, nieodwołanych wizyt dotyczyło usług ortopedycznych i traumatologicznych, 140 tysięcy to przypadki z kardiologii, blisko 59 tysięcy z endokrynologii, a ponad 49 tysięcy z onkologii.

W Wielkopolsce w pierwszej połowie 2023 roku z umówionych wizyt nie skorzystało prawie 27,5 tysiąca pacjentów. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku było to ponad 27,8 tysiąca osób.

Jakich wizyty najczęściej przepadały w Wielkopolsce? 

W pierwszym półroczu obecnego roku najwięcej terminów wizyt w Wielkopolsce (podobnie jak w całej Polsce) przepadło w świadczeniach z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Nie pojawiło się na nich 12,9 tys. pacjentów. Następnie mamy świadczenia w obszarze kardiologii – ponad 8,1 tys. terminów i endokrynologii – 3,8 tys. Natomiast 2,6 tys. nieodwołanych wizyt dotyczyło
świadczeń w zakresie onkologii.

reklama

Co ma na celu akcja "Odwołuję, nie blokuję"?

Akcja "Odwołuję, nie blokuję" ma na celu edukowanie i kształtowanie odpowiedzialności wśród pacjentów. Organizowana m.in. przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich bez wcześniejszego odwołania.

Porównując dane NFZ dotyczące nieodwołanych wizyt z czterech obszarów świadczeń (endokrynologia, kardiologia, onkologia oraz ortopedia i traumatologia narządu ruchu) z pierwszej połowy 2022 roku do analogicznego okresu w 2023 roku, liczba ta zmniejszyła się o około 3 tysiące. To sygnał, że dalsze działania edukacyjne oraz lepsze przygotowanie podmiotów medycznych do kontaktu z pacjentami i umożliwianie sprawnego odwołania wizyt przyniosą rezultaty.

reklama

Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 roku wysyła do pacjentów SMS-y przypominające o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent otrzymuje informacje o dacie badania lub wizyty oraz numer telefonu, pod którym może odwołać wizytę. NFZ wysyła miesięcznie około 800 tysięcy takich przypomnień SMS-owych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama