Reklama

Wielkopolanin zastępcą dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej

Wielkopolanin zastępcą dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA - Zdjęcie główne

Generał dywizji Andrzej Joks | foto Ministerstwo Obrony Narodowej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gen. dyw. Adam Joks obejmie obowiązki zastępcy dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA w Fort Knox. - To doświadczony żołnierz. To dowódca, który daje gwarancje, że swoje obowiązki będzie wypełniał rzetelnie jak na dobrego żołnierza przystało - komentuje minister obrony - Mariusz Błaszczak.

W ostatnim czasie pochodzący z Ostrzeszowa gen. dyw. Adam Joks był dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre - JFTC) w Bydgoszczy, a wcześniej - zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP. Wczoraj, w Poznaniu odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierza, który obejmie nową funkcję - zostanie zastępcą dowódcy V Korpusu Sił Łądowych USA.

Generał Adam Joks jest pierwszym dowódcą, Polakiem, który obejmuje tak wysokie stanowisko w dowództwie US Army - po Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce. To jest wydarzenie historyczne. Serdecznie gratuluję generałowi i życzę, aby służył na rzecz bezpieczeństwa naszej ojczyzny - podkreślił podczas uroczystości minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak.

Dowództwo V Korpusu US Army w Fort Knox zostało reaktywowane w lutym 2020 roku. Ma docelowo liczyć ponad 600 żołnierzy, z czego 200 ma służyć w wysuniętym stanowisku dowodzenia, które zainaugurowało działalność jesienią ubiegłego roku w Poznaniu. To jeden z efektów podpisania umowy EDCA (o wzmocnionej współpracy obronnej) w 2020 roku przez prezydentów Polski i USA. Dzięki niej możliwe będzie trwałe zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce o około tysiąc żołnierzy. Obecnie, w Polsce stacjonuje ok.  5,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

Jak informuje MON, wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce, w Poznaniu (V Corps Headquarters Fwd) jest jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi. 

To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie. Powierzenie tak wysokiego stanowiska w strukturach armii Stanów Zjednoczonych jest wyrazem dynamicznie rozwijającej się współpracy wojskowej Polski i USA - mówił z kolei gen. dyw. Adam Joks, który w trakcie spotkania otrzymał z rąk ministra decyzję wyznaczającą na stanowisko zastępcy V Korpusu US Army. - Stanowisko, które obejmuje jest dla mnie wielkim wyzwaniem. Jestem świadomy odpowiedzialności, zadań i oczekiwań jakie stoją przede mną. Dziękuję panie ministrze za zaufanie wyznaczając mnie na to stanowisko - podkreślił generał.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE