reklama

Wiceminister klimatu i środowiska w Wielkopolsce. "Zwiększyliśmy finansowanie programu Energia dla wsi"

Opublikowano:
Autor:

Wiceminister klimatu i środowiska w Wielkopolsce. "Zwiększyliśmy finansowanie programu Energia dla wsi" - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościGośćmi konferencji Banku Spółdzielczego w Pleszewie pn. „Zielona Perspektywa SGB” byli wiceminister klimatu i środowiska - Miłosz Motyka, europoseł - Krzysztof Hetman, oraz wicemarszałek województwa wielkopolskiego - Krzysztof Grabowski. Motyka mówił o polityce energetycznej państwa.
reklama

Wiceminister klimatu i środowiska - Miłosz Motyka - gościł w Pleszewie. Tu włączył się w trwającą podczas konferencji „Zielona Perspektywa SGB” dyskusję o finansowaniu zielonej energii. Spotkanie zorganizował Bank Spółdzielczy w Pleszewie. 

 - W zakresie inwestycyjnym zwiększyliśmy finansowanie programu „Energia dla wsi” z miliarda do trzech miliardów i to będą środki na biogazownie i biometanownie, aby można było je lokalizować na poziomie powiatów oraz gmin, i żeby wreszcie były to źródła wytwórcze, które będą lokalnie stabilizowały system - mówił wiceminister, Miłosz Motyka. 

reklama

Podkreślał, że państwo chce inwestować w modernizację sieci dystrybucyjnych i przesyłowych, czy wprowadzić bardziej przejrzyste warunki przyłączeń do sieci. Prawo ma zmierzać w takim kierunku, aby energia bilansowała się na poziomie lokalnym. Rachunki za prąd mają być niższe, m.in. o opłaty dystrybucyjne czy mocowe, dzięki spółdzielniom energetycznym czy klastrom energii. 

Jak mówił Motyka - ważne będą inwestycje samorządów we własne źródła wytwórcze. Ministerstwo klimatu i środowiska chce, by urzędy, w porozumieniu z lokalną społecznością, wskazywały „obszary rozwoju”, gdzie będzie można stawiać OZE - biogazownie, instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe.       

reklama

Środki na ten cel będą pochodziły m.in. z Unii Europejskiej. 

- W tej kadencji Parlamentu Europejskiego zostaną podjęte decyzje co do budżetu UE na lata 2028-2034. Mamy więc szansę na zdobycie ostatnich, bardzo dużych, pieniędzy europejskich dla Polski. Proszę nie myśleć, że potem ktoś nie będzie chciał nam ich przekazać, bo nas nie lubi. Wręcz przeciwnie. Nie dostaniemy ich jednak już tak dużo. Polska się rozwija, mamy coraz wyższe PKB w stosunku do średniej unijnej, a to jest decydujące kryterium, według którego przyznawane są środki. Wszystkie dane na to wskazują, że po 2034 roku będziemy na poziomie państw Europy Zachodniej - mówił w Pleszewie europoseł, Krzysztof Hetman

Dodawał, że obecnie trwa ustalanie zasad i budżetów polityki spójności oraz polityki rolnej, z których finansowano w minionych latach w Polsce wiele inwestycji, również w powiecie pleszewskich. Pierwsze propozycje mają zostać przedłożone politykom w marcu. Wtedy też ruszą konsultacje w Wielkopolsce. Spotkanie ma odbyć się także w naszym powiecie.  

reklama

- Chciałbym, żebyście mieli państwo świadomość i poczucie, że państwa głos jest w tym wszystkim ważny. Dotychczas było wielokrotnie tak, że zarówno przedsiębiorcy czy samorządowcy pisali projekty niekoniecznie na to, co było im najbardziej potrzebne, ale na to, na co można było wziąć unijne pieniądze - mówił Hetman. 

Zaś wiceminister klimatu i środowiska precyzował:

- Chcemy się skupić teraz przede wszystkim na tym, aby praktyka czyniła legislację, a nie odwrotnie. Żebyście nie musieli dostosowywać się do legislacji, która często jest tworzona wbrew dobrym przyzwyczajeniom i działaniom -  podkreślał Miłosz Motyka. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo