Reklama

Ważna decyzja ministerstwa w sprawie zwolnień lekarskich

Opublikowano: pon, 14 maj 2018 13:56
Autor:

Ważna decyzja ministerstwa w sprawie zwolnień lekarskich  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zwolnienia lekarskie. Zmiany w zwolnieniach lekarskich.

Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA) można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. Od 1 lipca br. jedyną formą w jakiej lekarze mogliby wystawić zwolnienie lekarskie miały być zwolnienia elektroniczne – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka ZUS w Wielkopolsce. - Tradycyjne zielone druki od 1 lipca 2018 r. miały przejść do historii, jednak Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o planowanym przesunięciu terminu na 1 grudnia 2018 r.

 

W tym celu wprowadzone muszą zostać odpowiednie zmiany w przepisach. Do czasu ich wprowadzenia, terminem obowiązującym pozostaje 1 lipca 2018 r.

ZUS przypomina, że w tym wypadku brano uwagę nie tylko apele środowisk lekarskich, ale także dobro pacjentów, dlatego zdecydowano o przesunięciu terminu wejścia w życie obligatoryjnych e-zwolnień z 1 lipca na 1 grudnia 2018 r. Przygotowane zostały także rozwiązania ułatwiające wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich, polegające na wprowadzeniu asystentów medycznych. Asystenci upoważnieni przez lekarzy, byliby pomocni przy wprowadzaniu zwolnień do systemu.

 

W południowej Wielkopolsce 2344 lekarzy posiada uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich. 1106 z nich, tj. ok. 50 % ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, a od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2018 r. liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych w formie elektronicznej e-ZLA wyniosła 43196.

 

Wszystkie Oddziały ZUS podejmowały wiele działań, by pomóc lekarzom we wdrożeniu zmian
w wystawianiu zwolnień. Oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim nawiązał kontakt z ponad 2 300 lekarzami, przeprowadził dla nich 182 szkolenia i w ich ramach przeszkolił 1 322 medyków.

Pracownicy ZUS w szpitalach i przychodniach zakładali lekarzom profil na PUE ZUS, pomagali wystawić wniosek o certyfikat ZUS, dzięki któremu lekarze mogą szybko i łatwo podpisać elektroniczne zwolnienia.

Pokazywali jak krok po kroku wystawić zwolnienie lekarskie. Mimo planowanego przesunięcia terminu z 1 lipca na 1 grudnia, ZUS nie zamierza zwalniać tempa i nadal działa tak, jakby obligatoryjne e-ZLA miało wejść w życie w lipcu. Już od 2 maja na salach obsługi klientów zaczęli funkcjonować doradcy e-ZLA, których zadaniem jest udzielanie pomocy lekarzom przy wdrażaniu elektronicznej formy wystawiania zwolnień. Natomiast 19 maja w sobotę, w Oddziałach ZUS organizujemy Dzień Otwarty dla tych lekarzy, którzy w trakcie tygodnia nie mają czasu na to, by zapoznać się z e-ZLA – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE