reklama

Smog w Wielkopolsce. Jest odpowiedź sejmiku na apele gmin w sprawie zakazu używania "kopciuchów"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMWW

Smog w Wielkopolsce. Jest odpowiedź sejmiku na apele gmin w sprawie zakazu używania "kopciuchów" - Zdjęcie główne

Smog w Wielkopolsce. Jest odpowiedź sejmiku na apele gmin w sprawie zakazu używania "kopciuchów" | foto UMWW

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni sejmiku wojewódzkiego - póki co - nie zgadzają się na wydłużenie terminu wymiany "kopciuchów" na piece nowszej generacji. To oznacza, że od 1 stycznia 2024 r. w Wielkopolsce będzie obowiązywał zakaz używania kotłów najgorszej jakości.
reklama

Na ostatnim posiedzeniu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, które odbyło się 18 grudnia, radni zajęli stanowisko wobec apelu gmin o przesunięcie terminu wejścia w życie zakazu używania najgorszej jakości kotłów do ogrzewania - tzw. "kopciuchów".

Uchwały antysmogowe w Wielkopolsce. Od 1 stycznia 2024 roku zakaz ogrzewania "kopciuchami"

Podjęte przez sejmik w 2017 roku uchwały antysmogowe mają na celu poprawę jakości powietrza, a zakaz dotyczący "kopciuchów" ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. Jednak wiele wielkopolskich domów wciąż jest ogrzewanych piecami bezklasowymi. 

Kilkadziesiąt wielkopolskich gmin skierowało w ostatnim czasie do samorządu województwa pisma z uchwałami, w których apelują o wydłużenie tego terminu, powołując się m.in. na niestabilną sytuację ekonomiczną i polityczną oraz zaburzenia na rynku paliw, a także na nieposiadanie przez mieszkańców środków na wymianę starych urządzeń - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Jednak sejmik, póki co, nie planuje zmian w obowiązujących uchwałach antysmogowych. Zwrócono uwagę na to, że sformułowania zawarte w apelach były ogólne i nie poparte konkretnymi danymi czy analizami, które uzasadniałyby zmianę postanowień. Stanowisko przyjęto przy 25 głosach za i 7 przeciwko. 

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Część radnych sugerowała wydłużenie terminu o pół roku, argumentując, że wielu mieszkańców nie stać na wymianę pieców i fakt, że zakaz wchodzi w życie w połowie sezonu grzewczego. Z drugiej strony padły argumenty o długim, sześcioletnim okresie przygotowawczym, przykładach samorządów, które dofinansowały mieszkańcom wymianę pieców oraz względach zdrowownych. 

Warto zaznaczyć, że w stanowisku umieszczono zapis, że jeśli samorządy gmin swoje wnioski poprą mertytorycznymi przesłankami - np. wynikami ankiet czy ekspertyz, zostaną one ponownie przeanalizowane.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama