reklama

11 karetek w Wielkopolsce bez lekarza i 6 nowych zespołów ratownictwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum jarocinska.pl

11 karetek w Wielkopolsce bez lekarza i 6 nowych zespołów ratownictwa - Zdjęcie główne

W Wielkopolsce przekwalifikowano 11 karetek specjalistycznych na zespoły podstawowe | foto Archiwum jarocinska.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWojewoda Agata Sobczyk zdecydowała, że 11 karetek specjalistycznych "S", w których brakowało lekarzy, zostanie przekształconych w zespoły podstawowe "P". Zmiana obowiązuje od 1 października. Zmiana pozwoliła na utworzenie w regionie sześciu nowych zespołów ratownictwa medycznego.
reklama

Wojewoda Agata Sobczyk zdecydowała, że 11 karetek specjalistycznych "S" (Zespół Ratownictwa Medycznego S), w których brakowało lekarzy, zostało przekształconych w zespoły podstawowe "P". 

Wytypowane do przekwalifikowania zostały wyłącznie zespoły, które od dwóch lat miały problemy z obsadzeniem lekarza w zespole i lekarz faktycznie tam nie jeździł. Ponoszenie kosztów utrzymania ZRM S, które w sposób regularny nie mają obsady lekarskiej jest bezcelowe - wyjaśnia Nina Swarcewicz, zastępca rzecznika prasowego wojewody.

Które karetki w Wielkopolsce przekwalifikowano z "S" na "P"?

Zmiana objęła zespoły stacjonujące w:

  • Poznaniu (ul. Rycerska),
  • Chodzieży,
  • Gnieznie,
  • Jarocinie,
  • Kole,
  • Krotoszynie,
  • Ostrzeszowie,
  • Pleszewie,
  • Śremie,
  • Wągrowcu,
  • Wrześni.
 

reklama

Przekwalifikowanie zespołów - jak wyjaśnia urząd wojewódzki - nie oznacza ich likwidacji. Wszystkie 11 karetek pozostaje na swoich miejscach, lecz zamiast specjalistycznych, będą działać jako zespoły podstawowe - czyli lekarza na pokładzie. Zaoszczędzone środki pozwoliły na utworzenie dodatkowych zespołów ratownictwa w regionie, co ma poprawić czas reakcji służb na wezwania.

Zamiast zwracać środki za brak obsady lekarza, będą zgodnie z faktycznym składem jeździć jako zespoły podstawowe (bez lekarza), a te same środki, które były zwracane i nie mogły być zagospodarowane, teraz wykorzystane zostały na utworzenie kolejnych 5 ZRM całorocznych i 1 sezonowego - wyjaśnia Nina Swarcewicz, zastępca rzecznika prasowego wojewody wielkopolskiej.

Sześć nowych zespołów ratownictwa medycznego w Wielkopolsce

Cztery z nowo utworzonych zespołów rozpoczęły już działalność w Poznaniu, a jeden w Pile. Dodatkowo, od lipca przyszłego roku - na okres letni - planowane jest uruchomienie sezonowego zespołu podstawowego w Poznaniu. Po zmianach, liczba zespołów ratownictwa medycznego w województwie wzrosła do 132.

reklama

Nadto Wojewoda Wielkopolska będzie wnioskować o dalsze dodatkowe ZRM w województwie wielkopolskim i już w tym celu skierowała pismo do Ministerstwa Zdrowia (z prośbą o wsparcie Wielkopolski w pozyskiwaniu środków na doposażenie w kolejne ZRM) - dodaje Nina Swarcewicz.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama