Reklama

W Wielkopolsce coraz lepiej leczą udary

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

W Wielkopolsce coraz lepiej leczą udary - Zdjęcie główne

Poprawia się stan opieki medycznej nad pacjentami udarowymi w naszym regionie | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poprawia się stan opieki medycznej nad pacjentami udarowymi w naszym regionie. Coraz więcej pacjentów zamiast na oddziały internistyczne trafia na oddziały udarowe i neurologiczne, które zapewniają specjalistyczne leczenie.

W Wielkopolsce funkcjonuje 14 szpitali z oddziałami neurologicznymi, wszystkie posiadają łóżka udarowe. Pięć z nich znajduje się w Poznaniu, a jeden – w powiecie poznańskim. Pozostałe zlokalizowane są w Kaliszu, Lesznie, Koninie oraz powiatach: gnieźnieńskim, nowotomyskim, śremskim, ostrowskim i pilskim.

Porównując lata 2015-2020 widoczny jest wzrost liczby hospitalizacji na oddziałach udarowych (z 57 proc. w 2015 r. do 70 proc. w 2019 r. i 67 proc. w ubiegłym), a jednocześnie maleje liczba pacjentów leczonych na oddziałach chorób wewnętrznych (z 20 proc. w 2015 r. do 9 proc. w ubiegłym). To dobra informacja, ponieważ jeszcze kilka lat temu chorzy częściej trafiali na oddziały internistyczne. Jednak to na „udarówkach” pacjent może uzyskać wysokospecjalistyczną pomoc.

W leczeniu udarów mózgu najważniejszy jest czas, leczenie specjalistyczne można zastosować jedynie w jego ostrej fazie. Z roku na rok regularnie wzrasta popularność nowoczesnych metod leczenia w Wielkopolsce – trombolizy i trombektomii. Stosowane są one u pacjentów z udarami niedokrwiennymi mózgu. Statystycznie to około 80 proc. przypadków wszystkich diagnozowanych udarów w Polsce, ale w Wielkopolsce od 5 lat stosunek ten wynosi aż 88 proc. Metody te pozwalają znacznie zmniejszyć ryzyko paraliżu u pacjenta, który doznał udaru.

Tromboliza polega na podaniu substancji, która rozpuszcza skrzepliny uniemożliwiające przepływ krwi, a trombektomia na ich mechanicznym usunięciu. W 2020 roku Szpital Kliniczny w Poznaniu przeprowadził 210 zabiegów trombektomii

 

Pacjentom z udarem zapewniamy w naszym regionie kompleksową opiekę na coraz wyższym poziomie
– mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ.

– Cały czas przyglądamy się pracy poszczególnych placówek leczących pacjentów po udarach, przeprowadzamy analizy przesyłanych do nas danych, widzimy, które podmioty najlepiej radzą sobie z realizacją tego rodzaju świadczeń. To pozwala nam podejmować decyzje podnoszące jakość leczenia w Wielkopolsce.
- dodaje

Udarów nieznacznie mniej

W 2020 r. w województwie wielkopolskim odnotowano o 479 hospitalizacji mniej z powodu udaru mózgu niż rok wcześniej. Porównując liczbę hospitalizacji udarowych miesiąc do miesiąca za lata 2019-2020 widać spadek u szczytów fal pandemii COVID-19 - w kwietniu, a następnie listopadzie ubiegłego roku. W poprzednich latach w tych miesiącach także zdarzało się nam obserwować spadek liczby diagnozowanych udarów mózgu, lecz nie tak wyraźny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy