Podsumowując rok 2023, ogólna liczba porodów w Wielkopolsce wyniosła ponad 26,7 tysiąca. Mimo ogólnego spadku liczby urodzeń w kraju, dwa szpitale w Wielkopolsce zanotowały wzrost liczby porodów.
- Pośród powstających rankingów oddziałów porodowych, ten przygotowywany przez nas jest najbardziej miarodajny. Pokazuje rzeczywiste wybory przyszłych mam i to, które oddziały są przez nie obdarzane największym zaufaniem - przekonuje Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. - W ostatnim zestawieniu widzimy, że szpitale sukcesywnie odbudowują się, osiągając stabilizację po pandemii COVID-19. Zmian na czołowych pozycjach w rankingu jest niewiele, choć są one znaczące, bo dotyczą m.in. podium.
Jednym z wyróżniających się szpitali jest Szpital Św. Rodziny w Poznaniu, gdzie oddział położniczo-ginekologiczny zanotował drugi najlepszy wynik w regionie, z wzrostem o ponad 2 tys porodów. Wyprzedza go jedynie Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej, specjalizujący się w najbardziej skomplikowanych przypadkach medycznych.
Szpitale w Wielkopolsce starają się jak najlepiej dbać o kobiety w ciąży. W tym roku czekają nas kolejne wyzwania. Walczymy o zwiększenie liczby znieczuleń zewnątrzoponowych. Obecnie najwięcej wykonują ich dwa poznańskie szpitale: GPSK przy Polnej oraz Św. Rodziny, a także Szpital w Koninie - komentuje prof. Ewa Wender-Ożegowska, konsultant wojewódzka w dziedzinie położnictwa i ginekologii.
Ranking wielkopolskich porodówek 2023
Wśród szpitali zajmujących czołowe miejsca w liczbie porodów, na pierwszym miejscu znalazł się Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu - 5.303 urodzenia. Kolejne miejsca zajęły:
- SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (2055 porodów)
- Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1.657 porodów)
- ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1.561)
- Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1.267)
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1.203)
- Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (1.071)
- Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (910)
- Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (909)
- Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica (810)
Wielkopolanki wybierają także szpitale poza regionem?
Przyszłe matki często wybierają szpitale poza swoim województwem. W Wielkopolsce odnotowano 1.733 porody kobiet spoza regionu. Niemal identyczna jest liczba Wielkopolanek, które urodziły w placówkach poza naszym województwem.W Wielkopolsce najczęściej rodziły mieszkanki województw: lubuskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Z kolei Wielkopolanki wybierały placówki w Kujawsko-Pomorskiem oraz Zachodniopomorskiem.
Na podstawie naszej analizy widzimy, że często o decyzjach pacjentek nie decydują wyłącznie względy geograficzne, ale też chęć rodzenia w szpitalu o określonej renomie - uważa Agnieszka Pachciarz.
I dodaje:
Można dostrzec dwa problemy. Są powiaty, w których szpitalach działa oddział położniczy, a i tak wiele przyszłych mam decyduje się rodzić w innym miejscu. Są też takie, gdzie oddział w danym powiecie nie funkcjonuje, więc sąsiednie szpitale w Wielkopolsce powinny podjąć działania, żeby zachęcić kobiety do rodzenia w nich. W niektórych przypadkach tak się dzieje, ale są placówki wykazujące się tutaj mniejszą aktywnością.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Duża wielkopolska firma chce przejść na 4-dniowy tydzień pracy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.