Reklama

W skali roku szpital płacił za prąd ponad 800 tys. zł. Teraz to się zmieni

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum PCM

W skali roku szpital płacił za prąd ponad 800 tys. zł. Teraz to się zmieni - Zdjęcie główne

135 paneli fotowoltaicznych zainstalowano na dachu Pleszewskiego Centrum Medycznego. | foto archiwum PCM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 135 paneli fotowoltaicznych zainstalowano na dachu Pleszewskiego Centrum Medycznego. Pozwoli to na spore oszczędności w energii, za którą szpital w skali roku płaci krocie. Koszt inwestycji wyceniono na 300 tys. zł.

Montaż instalacji fotowoltaicznej pleszewski szpital rozważał już od dawna. Jak zaznaczają władze PCM - z jednej strony placówce zależało na wdrożeniu ekologicznego rozwiązania bezpiecznego dla środowiska, a z drugiej - uzyskaniu oszczędności w gospodarowaniu energią elektryczną.

Pleszew. Szpital obsługuje 27 tys. pacjentów

Lecznica rocznie przyjmuje blisko 27 tys. pacjentów nie tylko z powiatu, ale i całego regionu, przeprowadza tysiące zabiegów i operacji - trudno się więc dziwić, że w skali roku za prąd płaci blisko 800 tys. zł.

- To ogromna kwota, dlatego tak bardzo  zależało nam na tym, aby na dachu naszego szpitala stanęły panele fotowoltaiczne. Dzięki energii uzyskanej ze słońca uda nam się sporo zaoszczędzić i tym samym zmniejszyć rachunki za prąd. Szacujemy, że po uruchomieniu instalacji nie będzie konieczności tzw. odsprzedawania prądu, bo w całości zostanie on wykorzystany przez naszą placówkę. Inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 8 lat. Nie wykluczone, że przy cieplejszych latach - może zwrócić się jeszcze szybciej - uważa Błażej Górczyński, prezes PCM.

Pleszew. Panele fotowoltaiczne w szpitalu

W sumie na dachu najwyższego, bo sześciokondygnacyjnego budynku szpitala, w którym znajduje się większość oddziałów - będzie zainstalowanych przy użyciu stelaży wraz z obciążeniem 135 paneli o łącznej mocy 49,95 kWp.  

- Jest to system montażu uniemożliwiający uszkodzenie powierzchni dachu, który wcześniej został pokryty nową papą. Ta wymagała już wymiany, dlatego przy okazji została zastąpiona nowym poszyciem. Oczywiście panele będą ustawione w odpowiednim kierunku, tak aby zmaksymalizować uzysk energii elektrycznej - dodaje Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych PCM.

Wykonawca musi też m.in. przygotować  niezbędny osprzęt dla potrzeb przyłączenia mikroinstalalcji do sieci energetycznej budynku i dostosować istniejący układ pomiarowo-rozliczeniowy znajdujący  się w budynku transformatorowni. Cała instalacja ma zostać uruchomiona już pod koniec sierpnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy