reklama

W Poznaniu wzmożono kontrole i nałożono kary na posiadaczy kopciuchów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

W Poznaniu wzmożono kontrole i nałożono kary na posiadaczy kopciuchów - Zdjęcie główne

W Poznaniu wzmożono kontrole i nałożono kary na posiadaczy kopciuchów | foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPonad 450 posesji skontrolowali poznańscy strażnicy miejscy. Sprawdzali, jakimi piecami mieszkańcy stolicy Wielkopolski ogrzewają domy i czym palą. 33 osoby ukarano za spalanie odpadów.
reklama

Od 1 stycznia na terenie województwa - zgodnie z przepisami antysmogowymi - nie można ogrzewać domów kopciuchami. Za niestosowanie się do zakazu można zostać ukaranym grzywną do 5 tys. zł. 

O konieczności wymiany źródła ogrzewania wszyscy mieszkańcy byli wcześniej informowani za pośrednictwem środków masowego przekazu. Każdy właściciel nieruchomości miał obowiązek złożyć deklarację określającą istniejące źródło ogrzewania. Teraz przyszedł czas na kontrolę - tłumaczy Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskiej straży miejskiej. 

Kontrole w Poznaniu. Domy wciąż ogrzewane kopciuchami

Do tej pory sprawdzono 226 posesji. Okazało się, że właściciele połowy z nich nadal użytkują kopciuchy. Oczywiście, strażnicy mogą na taką osobę nałożyć mandat w wysokości 500 zł. Nie zawsze jednak interwencja musi skończyć się karą. 

reklama

- Jeżeli z przyczyn niezależnych właściciel nie był w stanie wymienić źródła ogrzewania lub wykaże, że podjął czynności zmierzające do wymiany, a sam kocioł bezklasowy będzie jego jedynym źródłem ogrzewania, to strażnik ma podstawę do pouczenia - wyjaśnia Przemysław Piwecki.

I właśnie pouczeniem zakończyło się 112 kontroli. Użytkownicy kotłów bezklasowych, prócz pouczenia o konieczności ich wymiany, otrzymali materiały informacyjne o programie Kawka Bis, oferującym dofinansowanie na ekologiczne źródła ciepła.

Należy pamiętać o tym, że zgodnie z zapisami uchwały sejmiku piece kaflowe (najczęściej stosowane w kamienicach komunalnych) oraz tzw. kozy, uznane są za miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, a ich wymiana musi nastąpić do końca 2025 roku. Jeszcze dłużej, bo do końca 2028 roku, jest czas na wymianę kotłów 3 klasy - przypomina poznański magistrat.

reklama

"Nie dla smogu" i palenia odpadami w Poznaniu

Ponadto, strażnicy przeprowadzili 230 kontroli dotyczących palenia odpadami komunalnymi, niezależnie od nowych przepisów antysmogowych.

Za spalanie odpadów ukarano 33 właścicieli nieruchomości mandatami karnymi, a 3 pouczono. Natomiast za inne uchybienia w gospodarce odpadami komunalnymi (np. brak pojemników, składowanie odpadów obok pojemników itp.) ukarano kolejnych 18 osób - informuje Urząd Miasta Poznania.

Strażnicy Ekopatrolu przekazują mieszkańcom stolicy Wielkopolski informacje o potrzebie zmiany na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, zwłaszcza tam, gdzie były skargi na zanieczyszczone powietrze z pieców bezklasowych.

reklama

W ramach programu profilaktycznego "Nie dla smogu", strażnicy prowadzą kompleksowe działania profilaktyczne, których celem przekazywanie wiedzy w zakresie prawidłowej gospodarce odpadami komunalnymi, w tym spalania odpadów - podaje urząd miasta.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama