Zawarto już umowy na dostawę i montaż fotoradarów, a ich realizacją zajmie się firma Lifor Sp. z o.o.
Urządzenia TraffiStar SR390 staną przy drogach krajowych, w miejscach, gdzie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, spowodowanych nadmierną prędkości - informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Fotoradary mają doprowadzić do wyhamowania prędkości pojazdów i uspokoić ruch.
70 nowych fotoradarów. Najwięcej w Wielkopolsce
Nowoczesne fotoradary - jak wskazuje GITD - mają zapewnić ciągłość pomiarów prędkości oraz wysoką jakość dowodów wykroczeń drogowych.
Urządzenia mogą nieprzerwanie pracować w trudnych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy. Automatycznie rozpoznają rodzaj pojazdu i odczytują jego tablice rejestracyjne - informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Potrafią jednocześnie mierzyć prędkość kilku pojazdów poruszających się różnymi pasami ruchu, przypisując do każdego z nich kluczowe informacje, takie jak prędkość, typ pojazdu, pas ruchu, kierunek jazdy, a także czas i miejsce wykroczenia.
Fotoradary w miejscach szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo
O tym, gdzie staną nowe fotoradary zdecydował Główny Inspektorat Transportu Drogowego we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz Policją.Urządzenia te mają pojawić się w miejscach szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo spowodowane nadmierną prędkością, gdzie ich instalacja była konieczna dla poprawy bezpieczeństwa.
Przy wyborze lokalizacji analizowano potencjalne zagrożenia oraz czynniki zwiększające ryzyko wypadków. Uwzględniono przede wszystkim statystyki zdarzeń drogowych, liczbę ofiar - zarówno rannych, jak i zabitych - a także obecność infrastruktury, takiej jak przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe czy obiekty użyteczności publicznej, które generują wzmożony ruch.
11 nowych fotoradarów stanie w Wielkopolsce. Tu będą montowane
Najwięcej fotoradarów pojawi się w województwach: wielkopolskim (11), dolnośląskim (10) oraz mazowieckim (8). Każde urządzenie zostanie oznaczone odpowiednim znakiem drogowym, informującym o jego lokalizacji. Fotoradary będą miały charakterystyczną żółtą obudowę, co zwiększy ich widoczność na drodze.Nowe fotoradary zamontowane zostaną:
- Budzyń (powiat chodzieski) - DK11
- Chodzież - DK11
- Rumianek (powiat poznański) - DK92
- Czekuszewo (powiat słupecki) - DK92
- Kochłowy (powiat ostrzeszowski) - DK11
- Paprotnia (powiat koniński) - DK92
- Cytrynowo (powiat gnieźnieński) - DK15
- Kuklinów (powiat krotoszyński) - DK36
- Skulsk (powiat koniński) - DK25
- Golina (powiat jarociński) - DK15
- Krotoszyn - DK15
Instalacja nowych fotoradarów ma przyczynić się do uspokojenia ruchu, wpłynąć na zmianę zachowań kierowców ignorujących ograniczenie prędkości i w efekcie poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Kiedy fotoradary będą montowane?
Wykonawca będzie miał 71 tygodni na realizację umowy. Prace rozpoczną się od sprawdzenia wyznaczonych lokalizacji. Jeśli okaże się, że w danym miejscu instalacja fotoradaru nie jest możliwa, nadzorem zostanie objęta alternatywna lokalizacja - z listy rezerwowej.Następnie wykonawca ma opracować projekty organizacji ruchu, zamontować konstrukcje wsporcze oraz zapewnić przyłącza energetyczne. W końcowej fazie wszystkie nowe fotoradary zostaną zintegrowane z centralnym systemem CANARD. Wszystkie urządzenia mają zostać w pełni aktywowane do lipca przyszłego roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.