Dzieci utracone, np. w wyniku poronienia, odebrał z Pleszewskiego Centrum Medycznego ksiądz Dariusz Brylak, proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Podjął decyzję, by zorganizować zbiorowy pochówek. Uroczystość, w której wzięły udział siostry zakonne i wierni, odbyła się 5 września 2024 roku na cmentarzu komunalnym w Pleszewie.
Pogrzebane zostały zwłoki dzieci, których ze szpitala nie odebrali rodzice. W Polsce regulacje dotyczące pochówku dzieci nienarodzonych określa rozporządzenie ministra zdrowia z 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Zgodnie z przepisami, rodzina ma prawo odebrać szczątki i je pochować, niezależnie od tego kiedy doszło do przerwania ciąży.
Ksiądz Dariusz Brylak podkreśla, że sprawa jest delikatna.
- Rodziców, którzy nie odebrali ze szpitala ciała swojego dziecka nie wolno oceniać. Z doświadczenia wiem, że ludzie bardzo różnie reagują na taką utratę. Inaczej zaraz po stracie, a inaczej, po jakimś czasie, kiedy ochłoną - mówi proboszcz pleszewskiej parafii.
Pogrzeb zorganizowany w Pleszewie bez wątpienia wywołał poruszenie miejscowych. Ks. Dariusz Brylak dodaje, że wzbudził też niezrozumienie oraz nienawistne reakcje. Duchowny nie ma jednak wątpliwości, że dla wielu był wsparciem i że taką też funkcję będzie pełnił grób.
- Jestem przekonany, że na ostatnim pogrzebie były osoby, które przeszły przez taką traumę. Myślę, że wielu chciałoby na nim być, ale to nie był jeszcze dla nich odpowiedni moment. Z opowiadań dotyczących zbiorowego grobu w innej parafii wiem też, że znicze często pojawiają się na takich mogiłach pod osłoną nocy, nawet w tajemnicy przed mężem czy bliskimi - mówi ksiądz Dariusz Brylak.
Dodaje, że chciałby uświadamiać społeczeństwo w zakresie tego, jak można postępować w przypadku pochówku utraconego dziecka. Niebawem parafia pw. św. Jana Chrzciciela ma wydać stosowną broszurę, która będzie zawierała pomocne informacje dla rodziców, którzy znajdą się w takiej sytuacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.