Reklama

Od perfum, po woń kupy słonia. Blisko 6 tysięcy zapachów w jednym miejscu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach otwarto aromatorium - czyli bibliotekę zapachów. W tym miejscu można poznawać zapachy otaczającego nas świata - od perfum, po aromat ziół, a nawet woń kupy słonia.  

Aromatorium - Biblioteka Zapachów w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach to miejce unikatowe nie tylko w skali kraju, ale i Europy.

Od dziś nasi uczniowie i goście mogą dowiedzieć się czym pachnie świat, korzystając z blisko 6 tysięcy eksponatów zapachowych - poinformował ośrodek na swoim profilu facebookowym 24 lutego, w dniu otwarcia aromatorium.

Blisko 6 tysięcy zapachów w aromatorium w Owińskach 

W aromatorium udało sie zebrać prawie 6 tys. zapachów - od perfum, poprzez olejki eteryczne, wyciągi z ziół, aromat bursztynu, czy zapach lokomotywy, a także zwierząt - m.in. kupy słonia z poznańskiego zoo.

W bibliotece dzieci będą uczyć się zapachów otaczającego świata 

Aromaty - jak czytamy na stronie Powiatu Poznańskiego - przynosili i przysyłali nie tylko uczniowie. Do Owińsk docierały z całej Polski, a nawet z zagranicy. Dzięki temu, w ośrodku będzie można prowadzić naukę zapachów i aromaterapię, a także zajęcia rewalidacyjne.

- Zapach jest niezwykle istotnym zmysłem w funkcjonowaniu osób niewidomych, ale również nas, widzących. Choć nie zawsze to dostrzegamy i zwracamy na to uwagę. Stanowi bardzo ważny element w poruszaniu się w budynkach i przestrzeni zewnętrznej. To dzięki niemu lokalizują cele, do których chcą dotrzeć. Myślę, że dzięki Aromatorium osoby niewidome będą trenowały zapachy, ćwiczyły i doświadczały ich - podkreśliła Natalia Grajewska, wicedyrektor ds. opiekuńczo-wychowawczych, rewalidacji i rehabilitacji SOSW Owińskach.

Starosta poznański: Włożyliśmy w to miejsce mnóstwo pracy i pieniędzy

Na potrzeby biblioteki zapachów, pomieszczenia zaaranżowano na wzór dawnych gabinetów pracy farmaceutów. Starosta Jan Grabkowski podkreśla, że od lat samorząd stara się, by ośrodek w Owińskach stał się perłą powiatu poznańskiego.

- Włożyliśmy w to miejsce mnóstwo pracy i pieniędzy. Część z nich pochodziła z funduszy europejskich. Jak widać efekty są doskonałe - uważa włodarz powiatu poznańskiego. - Teraz powstało Aromatorium - Biblioteka Zapachów, które dołączy do Muzeum Tyflologicznego, Pracowni Tyfloakustycznej oraz Parku Orientacji Przestrzennej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy