reklama

W Gnieźnie powstanie cmentarz komunalny? Miasto rozpoczęło starania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Gnieźnie powstanie cmentarz komunalny? Miasto rozpoczęło starania - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościOkoło 15 hektarów przewidziano pod cmentarz komunalny w Gnieźnie. Miasto rozpoczęło starania zmierzające do utworzenia nekropolii przy ul. Powstańców Wielkopolskich.
reklama

Brak nowych inwestycji cmentarnych prowadzi do intensywnego zagospodarowania cmentarzy o znaczeniu historycznym. Taka eksploatacja powoduje zacieranie się kompozycji przestrzeni, natłok grobów, często kosztem wycinania zieleni ozdobnej i drzew - argumentują władze Gniezna, które zamierzają wybudować cmentarz komunalny. 

Lokalizacja już została wybrana. Zaprezentowano także koncepcję nekropolii, z uwzględnieniem tradycyjnych form pochówku, jak i nowoczesnych rozwiązań - w tym kolumbariów.

Gdzie w Gnieźnie ma powstać cmentarz komunalny?

Nowy cmentarz komunalny zostanie miałby zostać zlokalizowany w rejonie ul. Powstańców Wielkopolskich. Miasto stopniowo przejmuje grunty na ten cel, w dużej mierze w drodze darowizn. 

reklama

Obecnie urząd musi uzyskać przeniesienie prawa własności ostatniej nieruchomości - informuje gnieźnieński magistrat.

Lokalizacja została już objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który uchwaliła Rada Miasta 21 czerwca 2023 roku.

Kiedy w Gnieźnie będzie cmentarz komunalny?

Droga do realizacji tego projektu jeszcze długa. Przed rozpoczęciem prac projektowych, magistrat musi uzyskać zgodę Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz podjąć uchwałę o utworzeniu cmentarza komunalnego. 

Dopiero wtedy będzie możliwe wykonanie projektu nekropolii, co zajmie mniej więcej półtora roku. Zakłada się, że sama inwestycja zostanie zakończona w ciągu 10 lat od przekazania ostatniej działki pod cmentarz - wskazuje Urząd Miasta Gniezna.

reklama

Co obejmie projekt cmentarza?

Cmentarz komunalny w Gnieźnie będzie przestrzenią wielofunkcyjną, obejmującą zarówno strefę grzebalną, jak i część ceremonialną oraz administracyjną. Koncepcja przewiduje:

  • Tradycyjne pola grzebalne,
  • kolumbaria,
  • Miejsce dla zasłużonych,
  • grzebowisko dla zwierząt,
  • łącznie 31 form pochówku,
  • część parkową z terenami zielonymi, alejkami i miejscami zadumy,
  • budynki ceremonialne i zaplecze administracyjne,
  • parking dla odwiedzających.
 

Planowana powierzchnia strefy grzebalnej będzie miała około 5 hektarów. Nekropolia ma być miejscem pochówku bez względu na wyznanie.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo