W ten weekend warto spojrzeć w niebo. Jeśli pogoda pozwoli, możemy zobaczyć jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk astronomicznych - deszcz Leonidów.
Czym są Leonidy?
Leonidy to drobiny materii wyrzucone z komety 55P/Tempel-Tuttle. Ich nazwa pochodzi od konstelacji Lwa. Meteory te są niezwykle szybkie - osiągają prędkość do 71 km/s. W ziemskiej atmosferze spalają się, pozostawiając za sobą jasne smugi. Czasem Leonidy tworzą spektakularne "burze meteorów" - takie przypadki można było zaobserwować w 1833 i 1966 roku.
Kiedy przypada noc Leonidów?
Leonidy są aktywne od 6 do 30 listopada, ale ich maksimum przypada na noc z 17 na 18 listopada. Najlepiej ich wypatrywać tuż przed świtem. Można zobaczyć od kilkunastu do kilkudziesięciu meteorów na godzinę.PRZECZYTAJ TAKŻE: Zorza polarna i spadające gwiazdy w Wielkopolsce. Zobacz zdjęcia niesamowitego zjawiska!
Jak przygotować się do obserwacji meteorów?
Obserwacje najlepiej wypatrywać na otwartej przestrzeni, z od świateł, przy bezchmurnym niebie. Warto zabrać ze sobą koc, leżak lub materac, by wygodnie śledzić niebo.
Wierzcie mi - nic, absolutnie nic nie poprawia jakości obserwowanych zjawisk astronomicznych - niezależnie czy to zorza czy maksimum Perseidów - tak, jak ciemne niebo z dala od świateł miejskich. Pod latarnią wcale nie jest najciemniej - podkreśla Karol Wójcicki, autor profilu w mediach społecznościowych "Z głową w Gwiazdach".
Przydatna może być też czołówka z czerwonym światłem, które nie zakłóca adaptacji wzroku do ciemności. Dzięki temu nawet dłuższe obserwacje będą komfortowe.
PRZECZYTAJ TAKŻE: To miasto słynie z pięknych plaż i wyśmienitego jedzenia. Ryanair uruchamia loty z Poznania
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.