Reklama

Urzędy przyjmują jeszcze wnioski do budżetu na przyszły - 2022 rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjecie poglądowe

Urzędy przyjmują jeszcze wnioski do budżetu na przyszły - 2022 rok - Zdjęcie główne

Urzędy przyjmują jeszcze wnioski do budżetu na przyszły - 2022 rok | foto Zdjecie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urzędy przyjmują wnioski do budżetu na przyszły - 2022 rok. To ostatnia chwila.

Budżet gminy jest planem dochodów i wydatków gminy, uchwalanym na rok kalendarzowy w formie uchwały budżetowej. Procedurę i zasady sporządzania budżetu oraz szczegółowość towarzyszących mu materiałów informacyjnych określa rada gminy.

Projekt budżetu sporządza wójt, burmistrz lub starosta, uwzględniając wskazania rady i zasady prawa budżetowego. Włodarz jest ponadto zobowiązany do opracowania informacji na temat stanu mienia komunalnego, którą wraz z projektem budżetu przedkłada radzie gminy do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy. Zostaje również zobligowany do przesłania projektu budżetu do wiadomości Regionalnej Izbie Obrachunkowej.

Złóż wniosek do budżetu na 2022 r. Ważne jest rozeznanie wszystkich potrzeb

Aby utworzyć budżet, który zaspokajałby potrzeby mieszkańców, podległych jednostek i zakładów budżetowych, konieczne jest właściwe rozeznanie wszystkich ich potrzeb. Dlatego też w pierwszej kolejności kierownicy gminnych jednostek budżetowych, takich jak na przykład ośrodki pomocy społecznej, szkoły, zakłady budżetowe oraz kierownicy instytucji kultury, opracowują plany zadań planowanych do wykonania w danym roku, tworząc w ten sposób projekty planów finansowych.

Również radni, a także przedstawiciele jednostek pomocniczych, czyli sołtysi, mogą składać wnioski do projektu budżetu. Obejmują one propozycje zadań koniecznych do wykonania w danym roku.

Złóż wniosek do budżetu na 2022 r. Wszystkie materiały do skarbnika

Wszystkie te materiały składane są do skarbnika gminy w terminie wyznaczonym przez radę. Z kolei skarbnik oblicza kwoty dochodów gminy, na które składają się: dochody własne gminy, dotacje celowe na realizację zadań własnych oraz zleconych z zakresu administracji rządowej, kwota subwencji należnej z budżetu państwa.

W oparciu o wyliczone kwoty dochodów, a także na podstawie przedłożonych materiałów i wniosków od kierowników jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, radnych oraz sołtysów, skarbnik opracowuje zbiorcze zestawienie dochodów i wydatków.

Złóż wniosek do budżetu na 2022 r. Uchwalony powinien zostać do końca roku

Zestawienie to trafia do wójta, burmistrza czy starosty, który na jego podstawie opracowuje projekt budżetu (dopuszczalne jest również opracowanie kilku wariantów projektu budżetu). Następnie - wraz z informacją o stanie mienia komunalnego - przesyłany jest do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Przedkładany jest także do zaopiniowania wszystkim stałym komisjom rady, które formułują opinie o projekcie.

Mogą w tym czasie zgłaszać propozycje wprowadzenia do budżetu nowych wydatków, wskazując jednocześnie źródło ich finansowania. Opinie poszczególnych komisji są podstawą do sformułowania ostatecznej wersji projektu budżetu uwzględniającego, lub nie, wszystkie poprawki.

Rada powinna uchwalić tak opracowany budżet do końca roku poprzedzającego rok budżetowy. W przypadku nieuchwalenia budżetu w wymaganym terminie, podstawą do prowadzenia gospodarki budżetowej w danym roku jest projekt budżetu.

Złóż wniosek do budżetu na 2022 r. To ostatnia chwila

Przepisy dotyczące samorządów wyznaczają termin składania wniosków do budżetu. Mogą je formułować między innymi mieszkańcy czy organizacje społeczne.

Nabór wniosków do projektów budżetu na 2022 rok trwa do czwartku - 30 września. Dlatego to ostatnia chwila, żeby mieć wpływ na to, na co zostaną wydane pieniądze z naszych podatków.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy