Autostradową obwodnicą Poznania przejeżdża ponad 56 tysięcy pojazdów na dobę. Stąd decyzja o jej rozbowie o trzeci pas ruchu. Zostanie on dodany na 10-kilometrowym odcinku A2 - między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód. Prace przygotowawcze do rozbudowy ruszają 10 czerwca.
Drogowcy rozpoczną odgradzanie terenu, na którym będą prowadzone prace, wytyczą tymczasowe pasy włączania się do ruchu oraz do jazdy na wprost, zgodne z zatwierdzoną tymczasową organizacją ruchu, oraz wybudują tymczasowe przejazdy przez pas rozdziału pomiędzy jezdniami na odcinku pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód - informuje Autostrada Wielkopolska S.A.
Przebudowa przejazdów jest konieczna dla bezpieczeństwa i utrzymania dwóch pasów ruchu w czasie budowy.
Kiedy rozpocznie się rozbudowa autostradowej obwodnicy Poznania?
Właściwe prace budowlane rozpoczną się 17 czerwca.
Zdajemy sobie sprawę, że najbliższe miesiące będą trudnym czasem dla wszystkich kierowców, ale realizacja tej inwestycji jest potrzebna do zapewnienia sprawnego, bezpiecznego i wygodnego przejazd naszą autostradą - podkreśla w komunikacie spółki Sebastian Joachimiak, członek zarządu Autostrady Wielkopolskiej.
Źródło: Autostrada Wielkopolska S.A.
W ramach inwestycji nie tylko zostanie dodany zostanie trzeci pas, ale także zmodernizowana istniejąca nawierzchnia. Ponadto, przewiduje się montaż prawie 19 tys. metrów barier ochronnych oraz ponad 5 tys. m² ekranów akustycznych.
Prace nad rozbudową kolejnych 10 km obwodnicy Poznania o 3. pas rozpoczęliśmy z wyprzedzeniem, tak aby zapewnić kierowcom gotową, dobrze przemyślaną i przygotowaną usługę, a realizacja tej inwestycji była dla nich jak najmniej uciążliwa - zapewnia Sebastian Joachimiak.
Utrudnienia dla kierowców w związku z rozbudową A2 pod Poznaniem
Jak wskazują włade spółki, dobudowa trzeciego pasa między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód technicznie jest trudniejsza niż na odcinku Poznań Zachód - Poznań Krzesiny, który niedawno ukończono.Zaplanowany jest bowiem większy zakres prac ziemnych - rozbudowa wymaga poszerzenia jezdni na całej długości od zewnątrz, na obu kierunkach.
A to wiąże się nie tylko z niezwykle precyzyjnym procesem planistycznym, ale także z ewentualnymi wyzwaniami logistycznymi, które mogą pojawić się po rozpoczęciu prac ziemnych - wskazuje inwestor.
Spółka zapewnia, że podczas rozbudowy zostanie zachowana płynność ruchu na obwodnicy.
Prace zostały zaprojektowane w taki sposób, aby powodowały jak najmniej utrudnień dla kierowców, jednak nie unikniemy ich całkowicie - przyznaje Marcin Szczepański, dyrektor techniczny Autostrady Wielkopolskiej S.A.
Rozbudowa ma się odbywać w etapach. Pierwszy obejmie roboty na odcinku od węzła Poznań Wchód do MOP-u Tulce / Krzyżowniki oraz na dojazdach do węzła Poznań Krzesiny.
To jest największe wyzwanie, ponieważ oba węzły to miejsca newralgiczne, dość mocno obciążone ruchem. Dlatego skupiamy się na nich w pierwszej kolejności - wyjaśnia Marek Zaręba, dyrektor kontraktu w firmie Strabag Sp. z o.o., która jest głównym wykonawcą prac.
Trzecim pasem autostradowej obwodnicy Poznania pojedziemy za 1,5 roku?
Trzypasmowa autostradowa obwodnica Poznania ma być gotowa do końca 2025 roku. Jak informuje Autostrada Wielkopolska - dołoży wszelkich starań, aby prace przebiegły sprawnie i w terminie.
Autostrada A2 jest niezwykle ważna dla wielu milionów kierowców - nie tylko z Poznania i okolic, ale również z całej Polski. To główny międzynarodowy ciąg komunikacyjny łączący wschodnią i zachodnią Polskę. Koncesyjny odcinek A2 między Świeckiem a Koninem, jest także częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), jednym z kluczowych połączeń między Europą Zachodnią i Środkową oraz strategicznym dla Polski korytarzem transportowym na linii Warszawa - Berlin - podkreśla spółka.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Lokalne Centrum Biznesu pod Wrześnią otwarte. Kolejna inwestycja WSSE "Invest Park"
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.