Lokale wyborcze są otwarte do godz. 7.00 do 21.00. Udając się na głosowanie, pamiętajmy zabrać ze sobą dokument umożliwiający potwierdzenie tożsamości. Musi być to dokument ze zdjęciem - dowód osobisty lub paszport, legitymacja studencka czy prawo jazdy. Tożsamość potwierdzić można też za pomocą aplikacji mObywatel.
Gdzie głosować?
W drugiej turze wyborów samorządowych lokale wyborcze mieszczą się w tych samych miejscach, co 7 kwietnia, podczas pierwszej tury.
Kto może, a kto nie może głosować w wyborach samorządowych?
Głosować mogą wszyscy obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, co jest potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców.Głosować nie mogą: osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu oraz osoby ubezwłasnowolnione (częściowo lub całkowicie) prawomocnym orzeczeniem sądu.
Zasady głosowania w drugiej turze wyborów samorządowych 2024
W lokalu dostaniemy jedną kartę do głosowania. Będą na niej nazwiska dwóch kandytatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, którzy biorą udział w drugiej turze. Wyborca głosuje stawiając znak X przy nazwisku jednego kandydata. Jeżeli postawimy znak X przy dwóch nazwiskach lub nie postawimy go w żadnej kratce - wówczas nasz głos jest nieważny.W przypadku jeśli przed drugą turą, jeden z kandydatów wycofał swoją kandydaturę albo utracił prawo wyborcze, na karcie będzie tylko jedno nazwisko. Wyborca głosuje wówczas w kratce z napisem TAK lub NIE, w zależności od tego, czy jest za wyborem kandydata, czy przeciwko.
Jeżeli postawimy znak X w obu kratkach albo nie postawimy go w ogóle - głos będzie nieważny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.