Teatr Polski w Poznaniu świętuje w tym roku 150-lecie. Z tej okazji, we współpracy z Wirtualnym Muzeum Historii Poznania Cyryl, ruszyła otwarta zbiórka pamiątek i wspomnień związanych z historią teatru. Każdy, kto przez lata współtworzył lub odwiedzał tę scenę, może podzielić się zdjęciami, biletami, kostiumami, rekwizytami, plakatami i osobistymi historiami.
Wierzymy, że w szufladach, na strychach i w sercach kryją się prawdziwe teatralne skarby: rzeczy nieoczywiste, wzruszające, zabawne, zaskakujące. Chcemy je zebrać, opisać, cyfrowo zachować i pokazać szerokiej publiczności jako żywe świadectwo 150 lat obecności Teatru Polskiego w życiu miasta i jego mieszkańców - podkreślają organizatorzy akcji.
Zbiórka potrwa do 31 lipca, a zebrane materiały zostaną zdigitalizowane i udostępnione w ramach jubileuszowych obchodów oraz w Wirtualnym Muzeum Historii Poznania.
Teatr Polski w Poznaniu ma 150 lat
Teatr Polski w Poznaniu to najstarszy Teatr Polski w kraju, otwarty w 1875 roku dzięki społecznemu zaangażowaniu mieszkańców regionu. Powstał jako symbol polskości w czasach zaborów, stając się miejscem nie tylko sztuki, ale także walki o narodową tożsamość i wspólnotę.Od początku był przestrzenią spotkań wielkopolskiej społeczności, która poprzez teatr mogła pielęgnować kulturę i język. Przez lata grały tu największe gwiazdy polskiej sceny, a teatr przeżywał zarówno lata świetności, jak i trudniejsze chwile. Mimo to pozostał miejscem ważnym dla mieszkańców miasta i regionu.
Gdzie dostarczyć pamiątki Teatru Polskiego w Poznaniu?
Każdy, kto chciałby podzielić się swoją pamiątką, może zrobić to na dwa sposoby. Materiały można dostarczyć:
- osobiście lub pocztą na adres: Wydawnictwo Miejskie Posnania, ul. Ratajczaka 44, 61-728 Poznań,
- wysłać drogą elektroniczną na adres: pawel.michalak@cyryl.poznan.pl.
Do każdej przesyłki należy dołączyć krótki opis oraz wypełnioną kartę zgłoszeniową, dostępną na stronie organizatorów. Wszystkie zebrane materiały staną się częścią jubileuszowej kolekcji dostępnej dla mieszkańców i miłośników teatru.
Jeśli mają państwo w swoich domach przedmioty lub historie związane z Teatrem Polskim, będziemy zaszczyceni, jeśli zechcą się państwo nimi podzielić - zachęcają organizatorzy. - Każda historia ma znaczenie, każdy drobiazg może stać się częścią tej opowieści.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.