Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz służby rządowe monitorują sytuację związaną z sondą COSMOS 482. To obiekt wystrzelony w kosmos przez Związek Radziecki w latach 70-tych. Od tamtego czasu krąży na orbicie okołoziemskiej. Po ponad 50 latach ponownie ma wejść w atmosferę Ziemi.
Szczątki radzieckiej sondy spadną nad Polską?
Według bieżących prognoz, COSMOS 482 ma wejść w atmosferę Ziemi w sobotę, 10 maja, około godziny 07:16 CEST (czas środkowoeuropejski letni), z możliwym odchyleniem czasowym wynoszącym plus minus 7,5 godziny. Tego dnia przewidywane są dwa przeloty nad Polską. Jeden z nich, jak wskazuje trajektoria (patrz mapa poniżej), może się odbyć nad Wielkopolską.Podane czasy przelotów:
- 06:38 - 06:39 CEST - w pasie od Jeleniej Góry do Białej Podlaskiej,
- 08:09 - 08:10 CEST - w pasie od Zielonej Góry do Lublina.
Czytaj dalej pod mapą ↓
ŹRÓDŁO: POLSA
Niewykluczone, że do deorbitacji może dojść nad Polską.
Obiekt może nie spalić się całkowicie, a jego szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - informuje POLSA.
Agencja zapewnia, że prowadzi stały monitoring.
POLSA, wspólnie z agencjami UE i USA, pracuje nad najbardziej aktualną i precyzyjną informacją o przewidywanym wejściu sondy w atmosferę Ziemi i na bieżąco o tym informuje - czytamy w komunikacie.
Czy sondę COSMOS 482 będzie można zobaczyć?
Całkiem niedawno, bo w lutym 2025 r. nad Polską doszło do deorbitacji rakiety Falcon 9. Jej fragmenty spadły w kilku miejscach w Wielkopolsce. Wówczas na nocnym niebie można było zaobserwować "deszcz płonących odłamków". Wielu osobom udało się to zjawisko sfilmować.
Najprawdopodobniej nie, ponieważ cała Polska będzie w tym czasie pokryta niskimi chmurami - wskazuje Karol Wójcicki, pasjonat astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Zaznacza jednak, że na obszarze w pobliżu trajektorii lotu obiektu, może być go słychać.
- Gdyby sonda weszła w atmosferę nad naszym obszarem, to po kilku minutach najprawdopodobniej usłyszymy głośny huk związany z jej przejściem do prędkości poddźwiękowej w niższych warstwach atmosfery - podobnie jak miało to miejsce podczas wejścia szczątków drugiego stopnia rakiety Falcon 9.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.