Od czwartku, 29 czerwca będzie można oglądać ekspozycję "Skarby wydobyte z bagien. Życie codzienne łowców-zbieraczy z Krzyża Wielkopolskiego".
Wystawa "Skarby wydobyte z bagien. Życie codzienne łowców-zbieraczy z Krzyża Wielkopolskiego" w Poznaniu
Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu przez 20 lat prowadził badania archeologiczne w Poznaniu na stanowisku bagiennym, położonym na krawędzi doliny Noteci w Krzyżu Wielkopolskim. Znaleziono tam pozostałości pobytu grup łowców-zbieraczy.
- Z tak odległych czasów przetrwały do dzisiaj na ogół wyłącznie przedmioty wykonane z kamienia. Osada w Krzyżu jest jednak wyjątkowa. Dzięki szczególnym warunkom przyrodniczym archeolodzy odkrywali tam rzeczy wykonane z kości, poroża, drewna i innych surowców roślinnych. Ówcześni mieszkańcy Krzyża mieszkali nad starorzeczem Noteci, stale wypełnionym wodą. Traktowali je jako śmietnik, do którego wyrzucali wszystko, co nie było im potrzebne. Pozostałości ich codziennego życia zagłębiały się w osadach na dnie i przetrwały do dzisiaj. Dzięki temu archeolodzy mogli wydobyć z bagien zachowane resztki pożywienia, kości i poroża upolowanych zwierząt, wykonane z nich topory, fragmenty broni łowieckiej, a nawet wytwory sztuki - czytamy na stronie Urząd Miasta Poznania.
Najstarsza mieszkanka Wielkopolski miała czarną skórę i niebieskie oczy?
Podczas badań, odkryto także czaszkę około 40-letniej kobiety.
- Jest to najstarsza znana do dzisiaj mieszkanka Krzyża Wielkopolskiego i całej Wielkopolski. Żyła 10 tysięcy lat temu, miała ciemną skórę i niebieskie oczy - czytamy na stronie UM Poznań.
Wystawa dostępna będzie do końca września 2023 roku w sali wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków, przy ulicy Wodnej 27.
Kuratorką ekspozycji jest dr Małgorzata Winiarska-Kabacińska.
Przeczytaj także: Prognoza pogody na tydzień 26 czerwca - 2 lipca. Czy możemy spodziewać się upałów?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.