Reklama

15 października Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: żródło: strona kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM

15 października Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi - Zdjęcie główne

Logo kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM | foto żródło: strona kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowotwór piersi w Polsce – statystyki przerażają. Najlepszym sposobem na wczesne wykrycie choroby jest comiesięczne samobadanie piersi. Jak poprawnie je wykonywać? Kampania DOTYKAM=WYGRYWAM przedstawia bezpłatną aplikację BIUSTOapkę, która w przystępny sposób wyjaśnia tajniki samobadania piersi.

W zeszłym roku w Polsce u ponad 24.000 kobiet zdiagnozowano nowotwór piersi, a ponad 8.000 z nich przegrało walkę z chorobą i zmarło. Głównym powodem wysokich statystyk umieralności jest zbyt późne wykrycie nowotworu. Wczesne wykrycie choroby zwiększa prawdopodobieństwo jej wyleczenia nawet do 100%. Najlepszym sposobem na wczesne wykrycie choroby jest comiesięczne samobadanie, wykonywane pomiędzy wizytami kontrolnymi USG czy mammografii. Dziś zaledwie kila procent kobiet wykonuje je poprawnie i regularnie co miesiąc. Ponad 70% zmian można najszybciej rozpoznać podczas samobadania.

Do samobadania zachęca bieliźniana marka Panache, organizator kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. Teraz jest to bardzo proste – wystarczy zainstalować BIUSTOapkę, czyli pierwszą bezpłatną aplikację, która kompleksowo dba o zdrowie piersi.

Jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania zmian, jest samobadanie piersi. Potrafi w wielu przypadkach dosłownie, uratować komuś życie – mówi Elżbieta Kozik ze stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, które jest wieloletnim partnerem kampanii.

Samobadanie piersi jest ważne – dlaczego?

Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet w Polsce nowotwór. W 2020 roku, według Krajowego Rejestru Nowotworów prowadzonego przez Centrum Onkologii, raka piersi zdiagnozowano u 24644 kobiet. Aż 8805 z nich zmarło z powodu zbyt późnego wykrycia choroby.

Samobadanie piersi w Polsce – jak wygląda?

Jednak Polki, mimo wielu lat działań prozdrowotnych i promujących profilaktykę raka piersi, wciąż badają się niechętnie i nieregularnie. Duża część badanych przyznaje, że boi się, że „wyczuje coś złego”, inna – że nie jest w stanie wykształcić u siebie tego nawyku w natłoku codziennych zajęć. Prawie ¼ ankietowanych przyznała zaś, że nie wie, jak właściwie badać własne piersi.

BIUSTOapka – jak działa?

Obecnie, dzięki stworzonej przez Fundację Wsparcie na Starcie bezpłatnej BIUSTOapce, każdy w prosty sposób może nauczyć się samobadania piersi i nigdy o nim nie zapomni. Aplikacja ta to kompaktowe kompendium wiedzy na temat regularnego samobadania piersi, rozwodu i budowy piersi oraz noszenia dobrze dopasowanego biustonosza. Zawiera m.in. interaktywny przewodnik, który krok po kroku mówi nam, na co zwracać uwagę przy samobadaniu piersi oraz jak je prawidłowo wykonywać. BIUSTOapka zawiera także czytelne i przystępne dla każdego ilustracje, pozwalające zwrócić uwagę na to, co istotne przy wykonywaniu samobadania. Dodatkowo, by nie zapomnieć o badaniu, aplikacja wysyła comiesięczne powiadomienia.

Możemy w niej znaleźć także wyszukiwarkę lokalnych sklepów brafittingowych, działających w ramach Fundacji Wsparcie na Starcie i aktywnie włączających się w coroczną kampanię Dotykam=Wygrywam. W nich nie tylko można skorzystać z bezpłatnej usługi doboru dobrze dopasowanego biustonosza, ale także porozmawiać o dbaniu o zdrowie piersi.

#BIUSTOapka jest dostępna do zainstalowania bezpłatnie dla użytkowników systemu iOS i Android. Można ją pobrać ze strony: www.biustopaka.pl

ReCYCling

Można wspomóc kampanię DOTYKAM=WYGRYWAM w inny sposób – oddając zużyty biustonosz do reCYCligu. W zamian za każdy oddany stanik, otrzymamy bon na 20 złotych na zakup nowego biustonosza marki Panache. Środki uzyskane ze sprzedaży zebranych staników z reCYClingu przekazane zostaną na działania stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny i fundacji Wsparcie na Starcie. Lista sklepów brafittingowych zaangażowanych w projekt: www.dotykamwygrywam.pl

Partnerem tegorocznej edycji reCYClingu jest firma WTÓRPOL – jedna z największych spółek w branży recyklingu tekstyliów na świecie, działająca zgodnie z zasadą zero waste. W ramach współpracy z DOTYKAM=WYGRYWAM podda recyklingowi zebrane podczas kampanii biustonosze, a wygenerowane z tego środki przekaże na walkę z rakiem piersi.

DOTYKAM=WYGRYWAM – jak wesprzeć?

Kampanię można wesprzeć także, kupując limitowaną wersję cegiełki #BIUSTOmydła – mydełka w kształcie piersi, które wymydli się po 30 dniach jego używania, co przypomni o wykonaniu kolejnego samobadania piersi.

Inspirowane naturą, ręcznie wykonane, wegańskie #BIUSTOmydło zostało stworzone przez partnera kampanii, markę ORGANIQUE. #BIUSTOmydło dostępne jest w sklepach wymienionych pod adresem www.dotykamwygrywam.pl/biustomydlo-cegielka.

Całkowity dochód ze sprzedaży #BIUSTOmydła zostanie przekazany na rzecz Fundacji Wsparcie na Starcie, która od lat prowadzi w szkołach edukację w zakresie dbania o zdrowie piersi wśród nastolatek i młodych kobiet poprzez promocję profilaktyki raka piersi w postaci samobadania i brafittingu.

Konkurs

Do 25 października każdy może wesprzeć kampanię poprzez umieszczenie postu na platformach społecznościowych: Facebooku, Instagramie i TikToku. By dołączyć do biustopozytywnej rewolucji wystarczy nagrać film na TikToka z wykorzystaniem przeboju „Miód”, piosenki Natalii Przybysz, jednej z ambasadorek 10. edycji kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM i opublikować go z oznaczeniami @wsparcienastarcie w swoich kanałach w social mediach. Do wygrania płyta Natalii Przybysz z autografem, biustonosze Panache i inne atrakcyjne nagrody od @panache_polska i @wsparcienastarcie

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy