Reklama

Rząd chce walczyć z piratami drogowymi. W grę wchodzi nawet konfiskata auta

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Rząd chce walczyć z piratami drogowymi. W grę wchodzi nawet konfiskata auta - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Media obiegła informacja, że rząd planuje podwyższenie mandatów i uzależnienie wysokości OC od niektórych wykroczeń. W grę wchodzi też konfiskata aut pijanych kierowców.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian przepisów, które mają być "batem" na piratów drogowych. Zmianie ma ulec między innymi maksymalna stawka mandatów. Aktualnie wynosi ona 500 zł. W szczególnych przypadkach może być podwyższona do 1.000 zł. Póki co nie wiadomo, jaka ma być nowa, maksymalna stawka. W 2020 roku, premier Mateusz Morawiecki zaproponował by wynosiła ona 5 tys. złotych.

"Bat" na piratów drogowych. System fotoradarów bardziej skuteczny?

Projekt przewiduje też zmianę systemu nakładania mandatów z fotoradarów. Obecnie, spora część kierowców wykorzystuje luki w przepisach i nie przyznaje się, że kierowała sfotografowanym przez urządzenie pojazdem. Planowane zmiany mają spowodować, że system będzie bardziej skuteczny. Wzorem innych krajów - właściciel auta otrzyma wezwanie do wskazania kierowcy, który - według niego - kierował autem. Jeśli tego nie zrobi w krótkim terminie, to Inspekcja Transportu Drogowego nałożył na niego karę administracyjną.

OC powiązane z mandatami

Zgodnie z ustaleniami branżowego portalu Brd24.pl, projekt zakłada też powiązanie stawek OC z niektórymi wykroczeniami. Kierowcy, którzy np. byliby karani za przekroczenia prędkości, czy jazdę po alkoholu musieliby się liczyć, z wyższymi kwotami za ubezpieczenie. 

Konfiskata aut pijanych kierowców

Największe dyskusje trwają wokół zmian przepisów dotyczących sankcji dla kierowców wsiadających za kółko po alkoholu. Prócz wyższych mandatów, pojawiły się propozycje konfiskaty samochodu - w przypadku, kiedy poziom alkoholu we krwi przekracza znaczne granice.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy