Oranżeria - to pawilon wystawienniczy znajdujący się na terenie kompleksu Parkowo-Pałacowego w Dobrzycy. Projektantem wzniesionego w 2012 r. obiektu był mgr inż. arch. Tadeusz Wikiera.
- Jego forma odnosi się do historycznej oranżerii w parku miejskim w Kaliszu. Budynek usytuowano w pobliżu miejsca, w którym znajdowała się historyczna, nieistniejąca już oranżeria, będąca częścią oryginalnej zabudowy parku w Dobrzycy - informuje Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
Dlaczego zdecydowano się na rozbudowę obiektu? Muzeum do swej działalności statutowej posiadać powinno odpowiednią przestrzeń umożliwiającą organizowanie wystaw czasowych oraz magazynowanie zbiorów. Z uwagi na niezwykle cenne, bogato zdobione wnętrza, zlokalizowanego w pobliżu pałacu, organizowanie w nim wystaw czasowych jest bardzo utrudnione.
Oranżeria w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zostanie przebudowana
Niestety, Oranżeria - jak informuje dobrzyckie muzeum - w obecnej formie i wyposażeniu nie zapewnia odpowiednich warunków do prowadzenia działalności ekspozycyjnej i kulturalnej. Liczne przeszklenia skutkują skrajnym przegrzewaniem latem i wychładzaniem zimą. Duże okna, utrudniają zapewnienie wystawianym obiektom należytego bezpieczeństwa. Nadmiar światła uniemożliwia także właściwe eksponowanie dzieł sztuki. Zaś brak magazynów nie pozwala na sprawne zmiany aranżacji wystaw.Wszystko to zmienić ma właśnie rozbudowa obiektu. Projekt przebudowy opracowało biuro architektoniczne EQ studio prowadzone przez wykładowcę Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu dr. inż. arch Tomasza Piwińskiego.
Jak będzie wyglądała Oranżeria w muzeum w Dobrzycy po metamorfozie?
Z uwagi na warunki postawione przez Powiatowego Konserwatora Zabytków - obiekt nie zmieni swojego charakteru architektonicznego. Rozbudowywany fragment będzie miał taką samą wysokość, strukturę i układ okien jak istniejąca część oranżerii.Podziały elewacji, proporcje i detale także będą tożsame z budynkiem wzniesionym w 2012 r. Część istniejąca i rozbudowywana mają być docelowo pomalowane w tym samym, jasnym kolorze, by ujednolicić obie części i dodatkowo wtopić obiekt w otoczenie.
- W ramach rozbudowy wydłużone zostanie wschodnie skrzydło budynku. W nowej części znajdzie się strefa wejściowa oraz wydzielona sala wykładowa. Cała obecna kubatura pawilonu stanie się przestrzenią wystawienniczą. By zapewnić odpowiednie warunki termiczne wewnątrz, wymienione zostaną wszystkie okna - tłumaczą pracownicy muzeum.
Kluczowym elementem przebudowywanego obiektu będzie część podziemna.
- Olbrzymia kubatura zostanie zagłębiona w gruncie na całym obszarze obecnego placu znajdującego się przed wschodnim wejściem do budynku. Rozwiązanie takie zastosowano po to, by obiekt nie wpływał na charakter założenia pałacowo-parkowego i w jak najmniejszym stopniu zmieniał charakter samej oranżerii - tłumaczy muzeum.
Znajdą się tam magazyny, pomieszczenia techniczne, a także szatnia i toalety. Wewnętrzna ściana jednego z magazynów zostanie przeszkolona, umożliwiając użytkownikom wgląd w sposób przechowywania dzieł sztuki. Część podziemia zostanie wyposażona w zaawansowany system gaszenia gazem, tak by w profesjonalny sposób chronić zbiory muzeum.
Istotnym aspektem projektowanego obiektu jest zastosowanie odpowiednich technologii związanych z energooszczędnością. Nowa, bardziej wydajna i ekologiczna, będzie instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Po realizacji - obiekt będzie produkował ciepło i chłód dzięki gruntowej pompie ciepła. Ta zaś, zasilana będzie energią elektryczną produkowaną dzięki ogniwom fotowoltaicznym, zainstalowanym na wyeksponowanej na południe połaci dachu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Osiedle Nowy Świat - oaza spokoju w sercu Jarocina
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.